Główny Inspektorat Nadzoru Budowlanego wydał interpretację prawną, która ma rozwiać wątpliwości inwestorów i urzędników dotyczące przystąpienia do użytkowania obiektów budowlanych. GINB przypomina o dwóch trybach przewidzianych w ustawie – Prawo budowlane.
Najczęściej do użytkowania obiektu budowlanego można przystąpić po zawiadomieniu organu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy, jeśli organ ten nie zgłosi sprzeciwu w ciągu 21 dni (art. 54 ustawy). Tryb drugi jest zarezerwowany dla przypadków ściśle określonych w art. 55 prawa budowlanego, a polega na uzyskaniu ostatecznej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.
Oba tryby stosuje się tylko wtedy, gdy inwestycja jest realizowana na podstawie pozwolenia na budowę. Oznacza to, że prace budowlane prowadzone na podstawie zgłoszenia nie wymagają oddawania budynku do użytkowania z udziałem organów nadzoru budowlanego. Przystąpienie do użytkowania takiego obiektu może więc nastąpić zaraz po zakończeniu robót.
Dodatkowo udział organów nadzoru budowlanego przy oddawaniu budynku do użytkowania jest konieczny tylko w przypadku budowy w rozumieniu art. 3 pkt 6 prawa budowlanego, czyli między innymi wykonania nowego budynku, rozbudowy, nadbudowy, odbudowy – zaznacza GINB. Prace budowlane polegające np. na remoncie lub przebudowie istniejącego obiektu nie mieszczą się w tej definicji, jeśli ich skutkiem nie jest zmiana kubatury, wysokości, długości, powierzchni zabudowy, ilości kondygnacji itp. Oznacza to, że po zakończeniu przebudowy inwestor nie musi zawiadamiać o zakończeniu prac ani starać się o pozwolenie na użytkowanie, nawet jeśli na rozpoczęcie przebudowy musiał uzyskać pozwolenie.
źródło: GUNB