Użytkowanie wieczyste nie zniknie na osiedlach
Zmiany w użytkowaniu wieczystym
Niecierpliwi mogą jednak otrzymać zaświadczenie wcześniej. Na wniosek osoby, która skorzystała z przekształcenia, gmina wyda je już po upływie czterech miesięcy. Trzeba jednak liczyć się z tym, że w wielu wypadkach konieczne będzie dłuższe oczekiwanie. To dlatego, że terminy mają charakter jedynie instrukcyjny. A gminy obecnie zajmują się tysiącami nieruchomości. Wiele z nich ma zagmatwany stan prawny, a jego wyjaśnienie wymaga czasu.
Zaświadczenie potwierdzi, że przekształcenie praw jest bezterminowe. Osoba, która je otrzyma z urzędu, nic za nie nie zapłaci. Gdyby jednak chciała je dostać wcześniej (a nie po upływie wspomnianych 12 miesięcy), musi za nie zapłacić 50 zł.
W zaświadczeniu potwierdza się przekształcenie oraz informuje o obowiązku wnoszenia rocznej opłaty przekształceniowej, jej wysokości i okresie wnoszenia, a także o możliwości uiszczenia jej jednorazowo.
Każde zaświadczenie powinno zawierać pouczenie o możliwości złożenia odwołania w terminie dwóch miesięcy od dnia jego doręczenia. Jeśli np. nie spodoba się nam wysokość opłaty przekształceniowej, będziemy mogli wnieść zażalenie do tego samego urzędu, który wydał zaświadczenie, a ten wyda decyzję administracyjną. Niezadowolony będzie mógł się odwołać – w zależności od tego, czy przekształcenie będzie dotyczyć gruntu samorządowego czy Skarbu Państwa – do samorządowego kolegium odwoławczego lub właściwego wojewody, a następnie wojewódzkiego sądu administracyjnego.