[i][b]Zarządca nieruchomości zwolnił lokatorów mieszkających na parterze z opłat za korzystanie z windy. Tym natomiast, których lokale znajdują się na pierwszym piętrze, nalicza je w wysokości 50 proc. Czy jest to zgodne z prawem?[/b][/i] – pyta czytelniczka.
[b]Odpowiada Anita Turek, radca prawny, partner Kancelarii Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni[/b]
Kwestię rozdziału kosztów pomiędzy właścicieli wyodrębnionych lokali reguluje [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=128489]ustawa z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali[/link], natomiast obowiązek uczestniczenia w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości członków spółdzielni, osób niebędących członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali, oraz właścicieli niebędących członkami spółdzielni reguluje [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=169950]ustawa z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych[/link].
We wspólnocie to właściciele lokali decydują o sposobie rozdziału kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej. Żaden przepis prawa nie zabrania im przyjęcia rozdziału tych kosztów w ten sposób, że osoby mieszkające na parterze nie płacą za windę, a właściciele lokali położonych na pierwszym piętrze – połowę ustalonej wartości. Wybrany przez właścicieli zarząd jest wykonawcą podjętej uchwały.
Uchwały właścicieli lokali są podejmowane bądź na zebraniu, bądź w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd. Zapadają większością głosów, co do zasady liczoną według wielkości udziałów. W razie braku zgody wymaganej większości właścicieli lokali zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono, może żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie, mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich właścicieli. Wreszcie sam właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa Co do obowiązku pokrywania kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni, stwierdzić należy, że w zasadzie członkowie spółdzielni, osoby niebędące członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali, oraz właściciele niebędący członkami spółdzielni uczestniczą w pokrywaniu tych kosztów w częściach przypadających na ich lokale, a członkowie spółdzielni także zgodnie z postanowieniami jej statutu.