Reklama

Prezes nie skontroluje spółdzielni

Lustrację w spółdzielniach będą przeprowadzać biegli rewidenci lub też niezależni audytorzy, którym uprawnienia nada minister infrastruktury. To na razie propozycja

Publikacja: 24.11.2009 06:41

Prezes nie skontroluje spółdzielni

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

– Lustratorzy, którzy badają kondycję finansową spółdzielni mieszkaniowych, rekrutują się spośród prezesów oraz członków zarządu spółdzielni – mówi Grzegorz Tobiszowski, poseł PiS. – Trudno więc liczyć na obiektywną ocenę, skoro koledzy sprawdzają kolegów. Chcemy to zmienić.

Do laski marszałkowskiej wpłynął właśnie [link=http://orka.sejm.gov.pl/proc6.nsf/opisy/2510.htm]projekt zmian do dwóch ustaw: prawa spółdzielczego oraz o spółdzielniach mieszkaniowych[/link]. Jego autorem jest grupa posłów PiS.

Projekt przewiduje, że [b]lustrację będą przeprowadzać biegli rewidenci lub niezależni eksperci wpisani na listę prowadzoną przez ministra infrastruktury.

Posłowie chcą wprowadzić jednocześnie zakaz pełnienia funkcji lustratora przez prezesów spółdzielni oraz członków zarządu. [/b]

W tej chwili każda spółdzielnia mieszkaniowa ma obowiązek przynajmniej raz na trzy lata przeprowadzić lustrację. Częściej, raz do roku, muszą to zrobić spółdzielnie, które budują mieszkania i rozliczają koszty ich budowy. Podobnie jest ze spółdzielniami postawionymi w stan likwidacji. Lustratora wyznacza związek rewizyjny, do którego spółdzielnia należy, a jeżeli nie jest nigdzie zrzeszona, lustrację można zlecić Krajowej Radzie Spółdzielczej albo wybranemu związkowi rewizyjnemu.

Reklama
Reklama

Celem lustracji jest m.in. sprawdzenie, czy spółdzielnia przestrzega przepisów i statutu.

[b]Projekt krytykuje Jerzy Jankowski, przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego Krajowej Rady Spółdzielczej.[/b]

– Spółdzielnie mieszkaniowe to podmioty prawa prywatnego. Nie można narzucać im tego typu rozwiązań – twierdzi.

[b]Projekt PiS mówi także o wykupie mieszkań.[/b] Tylko do końca tego roku obowiązują bowiem obecne, atrakcyjne zasady wykupu, potem utracą one ważność. To efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego z grudnia 2008 r. Stwierdził on niekonstytucyjność przepisów o przekształceniach spółdzielczych własnościowych i lokatorskich praw do lokali.

[b] Posłowie PiS chcą, żeby po Nowym Roku dalej można było wykupywać mieszkania na obecnych zasadach. Według Jerzego Jankowskiego projekt narusza wspomniany wyrok TK.[/b]

Cudzoziemcy
Nielegalni migraci z Afganistanu dostaną od państwa zadośćuczynienie
Prawo karne
Trzej lekarze usłyszeli wyrok w głośnej sprawie śmierci Izabeli z Pszczyny
Sądy i trybunały
Manowska: zawiadomiłam prokuraturę, nie można dopisywać niczego do uchwały
Biznes
Dostępność cyfrowa - nowe przepisy o e-handlu zmienią internetowy biznes
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Ubezpieczenia i odszkodowania
mObywatel z długo oczekiwaną funkcją dla kierowców
Reklama
Reklama