[b][i]Właścicielka lokalu na parterze 4-kondygnacyjnego budynku, w którym mieszkam dokonała w swoim lokalu remontu polegającego między innymi na wyburzeniu całej ściany balkonowej (z oknem) w pokoju z loggią i powiększeniu pokoju oraz zamontowaniu okna w innym miejscu. Według Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego na wyburzenie ściany nie miała zgody. W bardzo krótkim czasie po tym remoncie w moim pokoju na I piętrze nastąpiło uszkodzenie podłogi (duże szpary i zagłębienie biegnące od strony okna).
Pomimo częstych rozmów jakie przeprowadzałam na ten temat zarówno z osobą, która dokonała remontu, jak i administratorem budynku oraz jednym z przedstawicieli Zarządu Wspólnoty sprawa dotycząca załatwienia tej sprawy przez rok nie posunęła się do przodu, a uszkodzenie podłogi powoli dalej postępowało. Administracja twierdziła, że lokatorka wspomnianego lokalu nie będzie chciała ich wpuścić do siebie. U mnie też administracja uszkodzeń nie oglądała. W ciągu tego roku w naszym bloku dokonano dwóch dużych remontów z zakresu wymiany rur ciepłej, zimnej wody i kanalizacyjnych oraz rur gazowych i do każdego lokalu dostęp był swobodny.
Po zgłoszeniu przeze mnie sprawy do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego odbyła się wizja lokalna w obu mieszkaniach. W wyniku tej wizji ustalono przez PINB, że w moim mieszkaniu nastąpiło uszkodzenie podłogi, jej wgłębienie i pochylenie w kierunku śiany zewnętrznej i wszczęte zostało w tej sprawie postępowanie przez PINB. Nakazano Wspólnocie Mieszkaniowej przekazanie w terminie 2 miesięcy ekspertyzy stanu technicznego stropu pomiędzy wspomnianymi lokalami. Kilka tygodni po tym wydarzeniu (przed wykonaniem jakichkolwiek prac w zakresie ekspertyzy) Zarząd Wspólnoty podjął uchwałę dotyczącą obciążenia mnie (gdyż powiadomiłam o uszkodzeniach PINB) lub właścicielki lokalu, w którym dokonano remontu, kosztami ekspertyzy technicznej stropu. Czy Zarząd Wspólnoty ma prawo obciążyć mnie tymi kosztami i czy miał prawo podjąć taką uchwałę? [/i][/b]
Zarząd Wspólnoty (a być może również administrator) ewidentnie zaniedbał własne obowiązki, a skutkami tego zaniedbania próbuje bezpodstawnie obarczyć czytelniczkę, która jest poszkodowaną w całej sprawie.
Przypomnijmy, że elementy konstrukcyjne budynku, np. ściany zewnętrzne i konstrukcja balkonu, są częścią nieruchomości wspólnej i na jakąkolwiek ingerencję w te elementy musi najpierw zgodzić się wspólnota mieszkaniowa. Ponieważ udzielenie zgody na przebudowę nieruchomości wspólnej oraz – na skutek tej przebudowy - na zmianę wysokości udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnej, jest czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu, to decyzja w tej sprawie leży wyłącznie w kompetencji właścicieli lokali i powinna być podjęta w formie uchwały. Poza tym prace polegające na wyburzeniu części ściany nośnej wymagają pozwolenia na budowę.