Oświadczenie o prawie do dysponowania gruntem obowiązkowo trzeba dołączyć do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę. Jego wzór zawiera rozporządzenie ministra infrastruktury z 23 czerwca 2003 r. [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=169961]w sprawie wzorów: wniosku o pozwolenie na budowę, oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane i decyzji o pozwoleniu na budowę (DzU nr 120, poz. 1127 z późn. zm)[/link].
O możliwości inwestowania na cudzym gruncie mówi art. 3 pkt 11 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=7DA6DA5708A4D8C6F778B35E07F98954?id=183262]prawa budowlanego[/link]. Zgodnie z nim chodzi nie tylko o prawo własności, ale także użytkowanie wieczyste, zarząd, ograniczone prawa rzeczowe albo prawa wynikające ze stosunku zobowiązaniowego, czyli umów.
[srodtytul]Wieczyste władanie[/srodtytul]
W przypadku użytkowania wieczystego decydujące znaczenie ma treść umowy o oddanie gruntu w takie użytkowanie. To z niej wynika bowiem, jaki rodzaj budynku może być postawiony. Podaje ona także termin rozpoczęcia i zakończenia robót budowlanych.
Nie jest to jednak regułą. W obrocie prawnym są także działki, dla których prawo użytkowania wieczystego zostało ustanowione na rzecz przedsiębiorstw państwowych na początku lat 90. ubiegłego wieku. Nie musiały one realizować na nich konkretnych inwestycji. Żadna umowa ani przepis ich do tego nie zmuszały. Wiele z tych gruntów zostało sprzedanych.