[i][b]Wspólnota mieszkaniowa ma 110 członków. Część z nich jest niezadowolona z działalności zarządu, którego nie jest w stanie odwołać. Czy wspólnota mieszkaniowa może podzielić się na mniejsze wspólnoty? Jakie są przepisy prawne w tej sprawie?[/b][/i]
[b] - S.N.[/b]
Wspólnota mieszkaniowa to forma zorganizowania współwłaścicieli nieruchomości. Wspólny grunt, części budynku, urządzenia i instalacje oraz konieczność ich utrzymania są tym, co ich łączy. Nie zawsze da się je podzielić. Niekoniecznie również podział wspólnoty jest najlepszym panaceum na problemy związane z zarządzaniem wspólnym dobrem.
[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70928]Kodeks cywilny[/link] pozwala każdemu współwłaścicielowi żądać, ażeby zniesienie współwłasności nastąpiło przez podział rzeczy wspólnej (art. 211 kc). Podział nie może być jednak sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy. Nie może też pociągać za sobą istotnej zmiany rzeczy lub znacznie zmniejszać jej wartości. Jeżeli zniesienie współwłasności następuje na mocy orzeczenia sądu, wartość poszczególnych udziałów może być wyrównana przez dopłaty pieniężne. Przy podziale gruntu sąd może obciążyć poszczególne części potrzebnymi służebnościami gruntowymi np. służebnością drogi koniecznej (art. 212 § 1 kc).
Wspólnoty zwykle zarządzają nieruchomościami jednobudynkowymi (działka gruntu, na której jest tylko jeden wielorodzinny budynek mieszkalny), ale istnieją również wspólnoty wielobudynkowe (więcej niż jeden budynek na tej samej działce gruntu). [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=128489]Ustawa o własności lokali[/link] (art. 5) dopuszcza podział nieruchomości wspólnej w dwóch przypadkach: