Preferencyjny kredyt na solary oferuje obecnie sześć banków i zrzeszonych z nimi banków spółdzielczych Kredytobiorcy - osoby fizyczne oraz wspólnoty mieszkaniowe - mogą liczyć na 45 proc. dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Cała procedura uzyskania kredytu i dotacji na częściową spłatę kapitału prowadzona jest za pośrednictwem banku. Po zawarciu umowy kredytu kredytobiorca realizuje inwestycję, a potem przedkłada w banku dokumenty, które potwierdzają jej zakończenie – protokół odbioru i przekazania do użytkowania. Bank kredytujący występuje do NFOŚiGW o wypłatę dotacji, która wpływa na rachunek kredytowy inwestora, zmniejszając jego zadłużenie i skracając okres kredytowania lub zmniejszając wysokość rat (więcej na stronie [link=http://www.nfosigw.gov.pl]www.nfosigw.gov.pl[/link]).
Mimo iż procedura kredytowa jest bardziej złożona niż w przypadku kredytów gotówkowych, banki obserwują duże zainteresowanie pożyczką, głównie wśród osób fizycznych.
- Lista załączników do wniosku o kredyt nie jest może tak krótka, jakby oczekiwali klienci, ale warto podkreślić że to bank ponosi odpowiedzialność za prawidłowe zakwalifikowanie wniosku o wypłatę dotacji Narodowego Funduszu. Mimo pewnych niedogodności związanych z dodatkową dokumentacją kredyty na kolektory z dopłatą do kapitału cieszą się dużym zainteresowaniem — mówi Anna Żyła, główny ekolog Banku Ochrony Środowiska.
BOŚ w ciągu półtora miesiąca zarejestrował wnioski kredytowe na kwotę ponad 3 mln zł. Już udzielił ponad stu kredytów o wartości 1,5 mln zł.