Do Sejmu trafił już kolejny rządowy projekt nowelizacji ustawy o VAT, który zakłada również zmianę ustawy o transporcie drogowym. A ponieważ dotyczy on głównie opodatkowania samochodów osobowych kupowanych na firmę i paliwa do nich, to niezauważone zostały przez opinię publiczną zmiany dotyczące nieruchomości. Chodzi o wprowadzenie proporcjonalnego rozliczania VAT od nieruchomości, ale tylko w części związanej z prowadzoną działalnością gospodarczą. Niestety w projekcie nie znajdziemy odpowiedzi na pytanie, jak opodatkowana ma być późniejsza sprzedaż nieruchomości rozliczanej procentowo. [b]Może zatem pojawić się niejasność, czy w momencie sprzedaży opodatkowaniu VAT powinna podlegać cała nieruchomość czy tylko jej odpowiednia część.[/b] Jeśli przyjąć, że VAT opodatkowana będzie tylko np. jedna trzecia, to co z pozostałymi dwoma trzecimi: czy mają być objęte podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC)?

Szkoda, że ustawodawca nie podszedł do sprawy kompleksowo i nie uregulował całości zagadnienia. Bo jak się powiedziało A, to należałoby także powiedzieć B. Owszem, specjaliści od prawa podatkowego są w stanie sobie ten problem rozpracować praktycznie (powołując się przykładowo na wyrok ETS w sprawie C-291/92), ale przecież nie o to chodzi przy tworzeniu przepisów. Prawo powinno być precyzyjne, nie zaś budzić wątpliwości interpretacyjne, a te, niestety, na pewno będą.

Poza tym skoro wprowadza się proporcję w odliczeniu VAT, to wypadałoby również uwzględnić ją w przepisach o zwrocie VAT za materiały budowlane. A tak sprawa komplikuje się jeszcze bardziej. Zwłaszcza jeśli podatnikowi zmieni się proporcja odliczenia VAT. Czy w takiej sytuacji powinien tę zmianę uwzględnić także w zwrocie VAT za materiały budowlane? Co jeśli powierzchnia wykorzystywana w związku z prowadzonym biznesem zwiększyła się i w konsekwencji zmieniła się także proporcja do rozliczenia? Czy podatnik ma oddać kwotę otrzymanego zwrotu? Niestety, nie wiadomo również, czy zwiększy się prawo do zwrotu, gdy proporcja ta zmieni się w drugą stronę.

[i]— oprac. g. l.[/i]

[i][b]Joanna Rudzka[/b] jest doradcą podatkowym, kieruje działem podatku VAT w kancelarii Ożóg i Wspólnicy[/i]