Wniosek spółdzielnii mieszkaniowej o pozwolenie na budowę

Są wątpliwości, czy spółdzielnia może bez zgody wszystkich właścicieli lokali załatwiać formalności budowlane. Rzecznik praw obywatelskich chce zmiany przepisów

Publikacja: 05.04.2011 04:54

Wniosek spółdzielnii mieszkaniowej o pozwolenie na budowę

Foto: Fotorzepa, Mateusz Dąbrowski Mateusz Dąbrowski

Do rzecznika praw obywatelskich wpływają skargi, z których wynika, że starostowie mają problemy z ustaleniem, czy inwestor posiada prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane czy nie.

Chodzi o sytuację, kiedy z wnioskiem o pozwolenie na budowę występuje spółdzielnia mieszkaniowa, która zarządza nieruchomością wspólną. Powstaje wówczas pytanie, czy spółdzielnia, która sprawuje zarząd powierzony, może samodzielnie załatwiać formalności budowlane czy też niezbędna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli budynku.

Sądy powołują się na art. 27 ust. 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (usm) dotyczący zarządu. Problem jednak w tym, że w różnych orzeczeniach odmiennie go interpretują.

I tak, Naczelny Sąd Administracyjny w orzeczeniu z 18 listopada 2009 r. (II OSK 1683/08) uznał, że art. 27 ust. 2 usm nie daje spółdzielni podstaw do sprawowania nieograniczonego zarządu nieruchomością wspólną. Powołuje się przy tym na art. 199 kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim niezbędna jest zgoda wszystkich właścicieli w sprawach przekraczających zwykły zarząd. Według NSA złożenie oświadczenia o dysponowaniu nieruchomością na cele budowlane – podczas ubiegania się o pozwolenie – niewątpliwie jest taką właśnie sprawą.

Odmienny pogląd zaprezentował z kolei NSA w wyroku z 26 października 2009 r. (II OSK 1666/08). Jego zdaniem spółdzielnia sprawuje zarząd obejmujący także umocowanie do czynności przekraczających zwykły zarząd, a tym samym może samodzielnie składać oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Rzecznik uważa, że bardziej właściwy jest ten pierwszy pogląd, a mianowicie, że zarząd spółdzielni nie ma charakteru nieograniczonego. Do złożenia więc wspomnianego oświadczenia niezbędna jest zgoda wszystkich właścicieli.

Dla rzecznika niepokojące jest jednak to, że starostwa same dokonują wykładni tego przepisu i same rozstrzygają wątpliwości dotyczące zakresu zarządu. Prawo budowane nie daje im uprawnień do rozstrzygania tego rodzaju zagadnień prawnych. Według rzecznika niezbędna jest zmiana przepisów i rozstrzygnięcie wątpliwości. Wystąpił więc z pytaniem prawnym do ministra infrastruktury.

Czytaj też artykuł:

Właściciel nie zawsze decyduje o budowie

Zobacz więcej w serwisie:

» Prawo dla Ciebie » Nieruchomości » Spółdzielnie mieszkaniowe

Prawo karne
Mateusz Morawiecki straci immunitet? Jest wniosek prokuratury
Administracja rządowa
Losy budżetu w rękach prezydenta. Co z wynagrodzeniami dla urzędników i nauczycieli?
Prawo drogowe
Przekroczenie prędkości zaboli nie tylko w mieście. Projekt wreszcie gotowy
Praca, Emerytury i renty
Waloryzacja emerytur 2025. Jedna grupa seniorów dostanie wyższe przelewy już w lutym
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego