Wykup mieszkań w tbs

Najemcy będą mogli wykupić po cenie rynkowej mieszkania w TBS. Dziś odbędzie się pierwsze czytanie projektu w tej sprawie

Publikacja: 28.04.2011 04:48

Wykup mieszkań w tbs

Foto: Fotorzepa, Dariusz Gorajski Dariusz Gorajski

Chodzi o propozycje zmian do  dwóch ustaw:o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz o spółdzielniach mieszkaniowych. Ich autorami są posłowie PO.

Teraz przepisy zakazują sprzedaży lokali będących własnością towarzystw budownictwa społecznego

oraz lokatorskich mieszkań spółdzielczych wybudowanych za kredyty z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego (został zlikwidowany dwa lata temu, dysponował nim Bank Gospodarstwa Krajowego, a udzielał on nisko oprocentowanych kredytów).

Parlamentarzyści proponują, by znieść ten zakaz i tym samym umożliwić wykup.

Nie byłyby to jednak przewłaszczenia z mocy ustawy. Każdorazowo na wykup mieliby wyrażać zgodę właściciele lokali.

W TBS byliby to udziałowcy, akcjonariusze (najczęściej gminy), a w imieniu spółdzielni zgodę wyrażałoby walne zgromadzenie. Nie byłoby więc tak jak w tej chwili z mieszkaniami lokatorskimi niefinansowanymi z KFM, że gdy władze spółdzielni nie zgadzają się na przewłaszczenie, to można je zmusić do tego w sądzie (pod pewnymi warunkami).

Lokale od TBS będą mogli wykupić tylko najemcy, i to jedynie ci, którzy partycypowali w kosztach budowy.

Nie będzie żadnej taryfy ulgowej ani bonifikat.

Cena sprzedaży mieszkań TBS nie będzie mogła być niższa od ceny rynkowej i musi pokryć wszystkie zobowiązania (spłatę kredytu, odsetek, umorzenie, koszty wyceny). Będzie pomniejszona jedynie o zwaloryzowaną kwotę wniesionej partycypacji. Pieniądze z wykupu mają być przeznaczone przede wszystkim na prowadzenie rządowych programów mieszkaniowych.

Projekt przewiduje, że zarządzaniem nieruchomościami wspólnot mieszkaniowych, powstałymi po sprzedaży pierwszego mieszkania zajmą się TBS (ma to być zarząd powierniczy). Na analogicznych zasadach mają być sprzedawane mieszkania lokatorskie w spółdzielniach.

Prywatyzacja budzi ogromne emocje. To nie pierwszy projekt, który dotyczy wykupu mieszkań TBS oraz spółdzielczych finansowanych z KFM. Pierwsze próby na wniosek lokatorów podjęła sejmowa komisja „Przyjazne państwo". Do prywatyzacji przymierza się też Ministerstwo Infrastruktury.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem