Wielu przedsiębiorcom zależy na tym, by siedziba ich firmy miała swój niepowtarzalny klimat. Zabytkowa kamienica bez wątpienia do takich miejsc należy. Zanim jednak przedsiębiorca do takiego obiektu się wprowadzi, często musi przeprowadzić remont. Wymaga to załatwienia dużo więcej formalności niż w przypadku remontu w budynku nieobjętym ochroną konserwatorską.
Jakie formy ochrony
Zabytki można chronić w różny sposób. Konkretny budynek może zostać wpisany indywidualnie do rejestru zabytków albo może znajdować się na obszarze, dla którego ustanowiono ochronę konserwatorską. W tym ostatnim wypadku ochrona obejmuje nie tylko jeden budynek, ale wiele nieruchomości oraz ulic i placów, które tworzą pewien układ urbanistyczny. Objęty jest nią rynek Starego Miasta w Warszawie. Są też w Polsce całe miejscowości objęte tego typu ochroną konserwatorską.
Decyzję o ustanowieniu jednego lub drugiego sposobu ochrony podejmuje wojewódzki konserwator, niezależnie czy dla danego terenu jest uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego czy nie.
Budynek może być również wpisany do tzw. gminnej ewidencji zabytków. Wówczas w miejscowym planie zostaną ustanowione inne zasady formy ochrony takiego zabytku. Wtedy, jeśli wystąpi się o pozwolenie na budowę, starosta zasięgnie opinii u konserwatora. Na jej wyrażenie ma 30 dni, i jeżeli w tym czasie nie zajmie stanowiska, wówczas traktuje się to jako milczącą zgodę
Uwaga!