Nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub uchwała o zmianie planu może spowodować, że wartość twojej prywatnej działki wzrośnie lub spadnie. O ile? Tego dowiesz się wtedy, gdy zdecydujesz się ją sprzedać. Można być niemal pewny zysku, gdy zechcesz sprzedać dotychczasowe pole uprawne pod miastem, które plan zmienił na tereny zabudowy mieszkaniowej. Jeśli transakcja dojdzie do skutku przed upływem 5 lat od uchwalenia planu, gmina zgodnie z prawem upomni się o swoją dolę - opłatę zwaną potocznie rentą planistyczną.
Ale i ty masz prawo żądać pieniędzy od gminy, gdy skutki uchwalenia planu są dla ciebie niekorzystne.
Nie cena, ale wartość
Wartość nieruchomości po uchwaleniu planu może się obniżyć np. wtedy, gdy działka dotychczas budowlana została przeznaczona na teren rekreacyjny albo gmina postanowiła zlokalizować w jej sąsiedztwie drogę szybkiego ruchu. Przeznaczenie twojej nieruchomości w planie nie musi się zmienić, wystarczy, że plan zmienia jej sąsiedztwo. Dla ciebie istotne jest, że za swoją działkę nie dostaniesz już tak korzystnej ceny, jak - teoretycznie - było to możliwe zanim uchwalono plan.
To strata, którą gmina może ci zrekompensować. Jako właściciel lub użytkownik wieczysty możesz domagać się odszkodowania równego obniżeniu wartości nieruchomości. Tak stanowi art. 36 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dalej u.p.z.p.). Na zgłoszenie roszczenia masz 5 lat od dnia, w którym plan miejscowy albo jego zmiana stały się obowiązujące. Jeśli zdecydujesz się na sprzedaż po tym terminie, nie licz na odszkodowanie.
Wysokość odszkodowania z tytułu obniżenia wartości nieruchomości ustala się na dzień jej sprzedaży. Podstawą obliczenia odszkodowania nie będzie jednak cena, jaką uzyskasz ze sprzedaży gruntu, lecz jego wartość rynkowa. Wraz z roszczeniem przedstaw gminie dowody na swoje twierdzenia, np. opinię rzeczoznawcy majątkowego lub operat szacunkowy.