Grunty warszawskie: zwrot w naturze proponuje Stowarzyszenie Dekretowiec

Stowarzyszenie Dekretowiec złożyło do prezydenta Bronisława Komorowskiego projekt przewidujący zwrot w naturze nieruchomości warszawskich

Aktualizacja: 20.11.2012 09:48 Publikacja: 20.11.2012 07:54

Pikieta członków stowarzyszenia Dekretowiec pod Pałacem Prezydenckim w 2007 roku

Pikieta członków stowarzyszenia Dekretowiec pod Pałacem Prezydenckim w 2007 roku

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

Jednocześnie stowarzyszenie zwróciło się o podjęcie przez prezydenta RP inicjatywy ustawodawczej w tej sprawie.

Projekt zakłada nowelizację ustawy z 1997 r. o gospodarce nieruchomościami poprzez dodanie art. 214a. Przewiduje on, że na właścicieli lub ich spadkobierców, którzy zostali pozbawieni własności na podstawie dekretu z 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy, a które są obecnie własnością miasta lub Skarbu Państwa, przenosi się własność tych nieruchomości z chwilą złożenia przez nich pisemnej zgody na jej przywrócenie. Nie dotyczy to jednak nieruchomości lub ich części sprzedanych bądź przekazanych w użytkowanie wieczyste innym podmiotom oraz nieruchomości wykorzystywanych na cel publiczny.

– Projekt, powtórzony w zasadzie za projektem przygotowanym przez posła Andrzeja Czumę, przewiduje natychmiastowy zwrot tych gruntów warszawskich, na których nie zaszły nieodwracalne skutki prawne, i które można fizycznie zwrócić bez żadnych nakładów finansowych – mówi Ryszard Grzesiuła, wiceprezes Stowarzyszenia Dekretowiec zrzeszającego osoby objęte dekretem warszawskim.

Tłumaczy, że szybkie wprowadzenie takiej ustawy zapobiegłoby zwiększaniu skali odszkodowań wypłacanych z budżetu państwa lub miasta. Nie pociąga za sobą żadnych obciążeń finansowych dla stolicy. Może natomiast zmniejszyć dotychczasowe obciążenia z tytułu kosztów zarządzania i utrzymania starych, zdewastowanych budynków. Zmiany mogą być przeprowadzone szybko, bez czekania na opracowanie i uchwalenie skomplikowanej i wiążącej się z ogromnymi nakładami ustawy reprywatyzacyjnej. W ten sposób można by zaspokoić około 40–50 proc. roszczeń warszawskich. Z kolei rozwiązania odszkodowawcze za nieruchomości, których nie można zwrócić w naturze, mogłyby być uregulowane legislacyjnie w późniejszym okresie.

Stowarzyszenie Dekretowiec nie kryje, że projekt przedłożony prezydentowi RP stanowi kontrpropozycję do projektu opracowanego przez warszawskich polityków PO i forsowanego przez prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz. Przewiduje on m.in. utworzenie funduszu rekompensacyjnego i możliwość skupywania roszczeń. Warszawa wydaje bowiem coraz więcej na odszkodowania z tytułu roszczeń, obliczane na 1,4 mld zł w latach 2012–2014. Jednocześnie nasilają się protesty przeciwko zwracaniu już nie tylko kamienic (i pozbywaniu się różnymi sposobami ich lokatorów), ale także terenów publicznych.

Rozpoczęły się również prace w Sejmie, gdzie zawiązała się w tym celu nieformalna grupa posłów PO. Jednym z założeń projektu, który w grudniu tego roku lub w styczniu 2013 r. miałby być przedłożony jako inicjatywa poselska, jest zwrot w naturze tego, co obecnie można zwrócić.

Stowarzyszenie Dekretowiec proponuje, ażeby przyszła ustawa objęła również tereny pod ogródkami działkowymi na obszarze stolicy.

O przyspieszenie uregulowania sprawy gruntów warszawskich m.in. ze względu na narastające problemy i konflikty wystąpiła do premiera rzecznik praw obywatelskich, prof. Irena Lipowicz. Jej zdaniem obecna sytuacja własnościowa w stolicy prowadzi do patologii.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo