Najemcy mieszkań komunalnych mają pierwszeństwo w nabyciu ich bez przetargu

Lokatorka skutecznie zaskarżyła zasady wykupu mieszkań komunalnych.

Publikacja: 23.01.2013 08:11

Naczelny Sąd Administracyjny (sygnatura akt: I OSK 2254/12) oddalił skargę kasacyjną Rady Miasta Kraków, która broniła § 1 pkt 11 uchwały w sprawie zasad zbywania komunalnych lokali mieszkalnych w trybie bezprzetargowym na rzecz najemców.

Pozew o eksmisję

Barbara K., która od 1992 r. starała się o wykup 42-mkw. mieszkania, zażądała wykreślenia tego paragrafu z uchwały. Wykluczał on z wykupu najemców z tytułem prawnym do innego lokalu lub nieruchomości wykorzystywanych na cele mieszkaniowe w gminie miejskiej Kraków lub sąsiadujących powiatach. Miało to zapobiec wykupowi mieszkań z wysoką bonifikatą przez ludzi, którzy pobudowali się w sąsiednich miejscowościach.

W grudniu 2008 r., po pół roku od wezwania rady do usunięcia naruszenia prawa,  urzędnicy miejscy stwierdzili, że Barbara K. jest współwłaścicielką domu w gminie Mogilany. Nie uwierzyli, że nigdy tam nie mieszkała. Wniosek o wykup mieszkania w Krakowie załatwili odmownie, a w marcu 2009 r. Zarząd Budynków Komunalnych poinformował o rozwiązaniu stosunku najmu i wezwał przeszło 80-letnią lokatorkę do opuszczenia lokalu. Miasto skierowało też powództwo do Sądu Okręgowego o rozwiązanie umowy najmu i o eksmisję.

Najemcy mieszkań komunalnych mają pierwszeństwo w nabyciu ich bez przetargu

Barbara K. wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie.Podczas rozprawy pełnomocnik Rady Miasta wyjaśniał, że jeśli najemca ma tytuł prawny do innego lokalu mieszkalnego, jest to przesłanką do rozwiązania stosunku najmu. WSA podzielił te racje i nie dopatrzył się niezgodności z prawem zaskarżonego § 1 ust. 11 uchwały.

NSA uchylił ten wyrok i przekazał sprawę WSA do ponownego rozpoznania. W jego  wyniku WSA stwierdził nieważność § 1 pkt 11 uchwały, ale rada Krakowa zaskarżyła tę część wyroku do NSA.

Niejasny paragraf

– Miasto nie może akceptować sytuacji, że ktoś, kto ma kilka mieszkań, może jeszcze wykupić mieszkanie komunalne za 10 proc. wartości – przekonywał pełnomocnik Rady Miasta podczas ostatniej rozprawy w NSA.

Sąd miał jednak inne zdanie w tej kwestii i oddalił skargę kasacyjną.

– Z art. 34 ust. 1 pkt 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami wynika, że najemcy lokali mieszkalnych mają pierwszeństwo w ich nabyciu w trybie bezprzetargowym. Nie ma żadnych dodatkowych kryteriów ani ustawowego przepisu, na podstawie którego mogłyby być wprowadzone w akcie prawa miejscowego – stwierdził NSA. Wytknął też niejednoznaczność i niejasność sformułowań wspomnianego paragrafu.

– Ponieważ podobne uchwały obowiązują i w innych miastach, wyrok ma szersze znaczenie. Barbara K. nie dożyła niestety jej zakończenia. Nękana pozwami eksmisyjnymi zmarła w kwietniu 2011 r. – mówiła adw. Iwona Kornaś-Pietrzak, jej córka.

Wytoczona przez gminę sprawa o rozwiązanie najmu i eksmisję zakończyła się oddaleniem pozwu.

Naczelny Sąd Administracyjny (sygnatura akt: I OSK 2254/12) oddalił skargę kasacyjną Rady Miasta Kraków, która broniła § 1 pkt 11 uchwały w sprawie zasad zbywania komunalnych lokali mieszkalnych w trybie bezprzetargowym na rzecz najemców.

Pozew o eksmisję

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr