Właściciele i użytkownicy wieczyści gruntów coraz chętniej występują o te roszczenia przeciwko dostawcom mediów – aktualnym właścicielom urządzeń. Ustalenie kto jest właścicielem sprawia niekiedy trudności, z powodu częstych przekształceń form prawnych dostawców, a także ograniczonej możliwości dostępu do dokumentacji regulującej stan własności urządzeń. Jednak, jeśli właściciele gruntów ustalą aktualnego właściciela urządzeń, mogą dochodzić od niego wynagrodzenia za korzystanie z zajętego pasa gruntu zarówno w przyszłości, jak i w przeszłości, i to niezależnie od tego, czy był ich właścicielem w chwili budowy urządzeń.
Powszechną praktyką jest dochodzenie od dostawców wynagrodzenia w pierwszej kolejności w drodze pozasądowych negocjacji. Pozwala to zaoszczędzić czas i pieniądze obu stronom. Zdarza się, że dostawcy zawierają ugody naraz z kilkunastoma właścicielami lub użytkownikami wieczystymi zajętych pod ich urządzenia pasów gruntów, położonych w tej samej miejscowości, a nawet gminie. Natomiast w razie niedojścia do porozumienia z dostawcami z powodu braku woli zapłaty wynagrodzenia w jakiejkolwiek wysokości bądź w oczekiwanej wysokości, właściciele i użytkownicy wieczyści zajętych pasów gruntu mogą wystąpić z odpowiednimi wnioskami lub pozwami do sądów.
Przed wszczęciem postępowania sądowego w zwykłym trybie, właściciele lub użytkownicy wieczyści mogą spróbować wezwać dostawców mediów do próby ugodowej także przed sądem. Składając wniosek o zawezwanie do próby ugodowej będą zobowiązani wskazać fakty, na których opierają swoje roszczenie oraz je uprawdopodobnić. Co prawda, będą musieli liczyć się również z obowiązkiem uiszczenia opłaty sądowej, ale jej wysokość będzie o wiele niższa niż w przypadku wszczęcia postępowania sądowego w zwykłym trybie.
Wnosząc pozew lub wniosek w zwykłym trybie postępowania sądowego właściciele i użytkownicy wieczyści zajętych pasów gruntów będą zobowiązani dodatkowo do spełnienia szeregu warunków formalnych, jak również udowodnienia wielu faktów przy pomocy dokumentów, świadków, a także biegłych nawet kilku specjalności. Przed wszczęciem postępowania sądowego w zwykłym trybie warto więc rozważyć jego celowość, mając na uwadze w szczególności czas jego trwania oraz wiążące się z tym koszty.