Ulga mieszkaniowa: Najem nie odbiera prawa do zwolnienia z podatku

Osoba, która skorzystała z ulgi mieszkaniowej, a potem wynajęła nowy lokal, nie straci prawa do zwolnienia z podatku.

Aktualizacja: 05.02.2015 07:34 Publikacja: 05.02.2015 06:27

Ulga mieszkaniowa: Najem nie odbiera prawa do zwolnienia z podatku

Foto: www.sxc.hu

Najnowsze interpretacje podatkowe są korzystne dla osób wynajmujących nieruchomości kupione na własne cele mieszkaniowe. Przekonała się o tym kobieta, która sprzedała dom po dwóch latach od nabycia go w spadku. Przypomnijmy, że sprzedaż nieruchomości przed upływem pięciu lat od nabycia podlega 19-proc. PIT. Kobieta nie zapłaciła jednak podatku, gdyż skorzystała z ulgi na cele mieszkaniowe. Za uzyskane pieniądze kupiła dwa mieszkania, by – jak zaznacza – wykorzystywać je wyłącznie na własne potrzeby.

Po kilku miesiącach od zakupu zmieniła się jej sytuacja życiowa. Kobieta otworzyła jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na wynajmie i zarządzaniu nieruchomościami. Zamierza zaliczyć lokale do środków trwałych swojej działalności, wynajmować je oraz odliczać odpisy amortyzacyjne. Kobieta obawia się jedynie, czy nie straci przez to prawa do ulgi i czy w rezultacie nie będzie musiała zapłacić podatku.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał w interpretacji z 3 listopada 2014 r. (nr IPPB1/415-934/14-5/MS1), że jeśli wnioskodawczyni wynajmie dwa lokale, to nie straci prawa do ulgi mieszkaniowej, z której skorzystała przy ich zakupie. Stwierdził, że żadne przepisy nie określają minimalnego okresu, po którym nieruchomość może zostać zbyta, wynajęta czy też wprowadzona do działalności gospodarczej, tak by podatnikowi nie przepadło prawo do ulgi.

Podobne rozstrzygnięcie wydał dyrektor IS w Katowicach w interpretacji z 16 grudnia 2014 r. (nr IBPBII/ 2/415-896/14/AK). Z pytaniem zwrócił się student, który sprzedał nieruchomość przed upływem pięciu lat od momentu nabycia jej w darowiźnie. Za uzyskane pieniądze kupił inny lokal, by w nim zamieszkać. Po kilku miesiącach wyjechał na studia do Czech. W tym czasie wynajął mieszkanie.

Dyrektor IS orzekł, że sam najem lokalu nabytego w celu realizacji własnych potrzeb mieszkaniowych nie powoduje automatycznie utraty zwolnienia. Urząd skarbowy może jednak zweryfikować, czy podatnik rzeczywiście spełnia warunki uprawniające do ulgi.

Nie brakuje też jednak negatywnych interpretacji, zwłaszcza wydanych we wcześniejszym okresie. Przykładowo dyrektor IS w Warszawie stwierdził 13 grudnia 2013 r. (nr IPPB1/ 415-1050/13-2/MS), że osoba, która wydaje pieniądze ze sprzedaży nieruchomości na nabycie dwóch innych lokali, by czerpać zyski z najmu, nie spełnia warunków do zwolnienia z podatku. Nie jest to realizacja własnych potrzeb mieszkaniowych, ale inwestycja.

– Najnowsze interpretacje potwierdzają, że fiskus złagodził swoje stanowisko co do wynajmu nieruchomości zakupionych z ulgą mieszkaniową. Nie oznacza to jednak, że podatnicy mogą zawsze liczyć na korzystne rozstrzygnięcie w podobnych sprawach. By uniknąć kłopotów, warto wystąpić o interpretację i wskazać we wniosku, że najem jest wynikiem zmiany sytuacji życiowej podatnika – mówi Grzegorz Grochowina, menedżer w KPMG.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem