Takie stanowisko opublikował Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, który kolejny raz rozwiewa wątpliwości dotyczące nowych procedur budowlanych.
Przypomnijmy, od 28 czerwca 2015, wiele prac budowlanych nie wymaga pozwolenia na budowę lecz jedynie zgłoszenia. Tak jest m.in. w przypadku budowy wolno stojących domów jednorodzinnych nieoddziałujących na działki w sąsiedztwie. Nowa procedura zgłoszenia z projektem polega na tym, że inwestor składa do starostwa zgłoszenie wraz projektem budowlanym, a następnie czeka 30 dni na milczącą zgodę organu. Jeśli starosta będzie miał zastrzeżenia do projektu budowlanego, wniesie w ciągu tych 30 dni sprzeciw. Jeśli go nie wniesie, to niezwłocznie po upływie terminu na wniesienie sprzeciwu projekt zostanie ostemplowany, a inwestorowi pozostanie zawiadomić nadzór budowlany o terminie rozpoczęcia robót i przystąpić do budowy.
Jedna z wątpliwości dotyczących procedury zgłoszenia z projektem dotyczy przechowywania przez organ administracji architektoniczno-budowlanej projektu budowlanego załączonego do zgłoszenia w przypadku, gdy organ wniesie sprzeciw do zgłoszenia. Na projekt budowlany składa się projekt architektoniczny oraz projekt zagospodarowania działki, a także pozostałe wymagane uzgodnienia i opinie.
Jak wyjaśnia Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy - Prawo budowlane właściwy organ przechowuje zatwierdzone projekty budowlane, projekty budowlane załączone do zgłoszenia, w stosunku do którego organ nie wniósł sprzeciwu, a także inne dokumenty objęte pozwoleniem na budowę lub tym zgłoszeniem, co najmniej przez okres istnienia obiektu budowlanego.
- Brak jest zatem podstawy prawnej do zatrzymania przez organ jednego z egzemplarzy projektu budowlanego w przypadku wniesienia sprzeciwu do zgłoszenia. Tym samym organ administracji architektoniczno-budowlanej jest obowiązany zwrócić wszystkie egzemplarze projektu budowlanego, które były załączone do zgłoszenia, jeżeli w stosunku do tego zgłoszenia wniósł sprzeciw – twierdzi GUNB.