Osoby niepełnosprawne i o ograniczonej sprawności ruchowej mogą wygodnie podróżować samolotami. Aby tak było, powinny znać swoje prawa, zanim zjawią się na lotnisku. Określa je unijne rozporządzenie, które obowiązuje od czterech lat.
Aby przewoźnik mógł zapewnić niezbędną pomoc, należy zgłosić swoje potrzeby co najmniej 48 godzin przed odlotem. Powiadomienie nie jest obowiązkowe, pozwoli jednak znacząco ułatwić podróż. Osoby trwale niepełnosprawne, np. niewidome lub poruszające się na wózku inwalidzkim, nie muszą mieć zaświadczenia o niepełnosprawności.
Może być ono wymagane jedynie ze względów bezpieczeństwa. Niektóre linie lotnicze wprowadzają obowiązek podróżowania z osobą towarzyszącą, choć nie mają takiego prawa. Taki warunek można stawiać jedynie osobom, które potrzebują nieustannej opieki. Wyjątkowo może to być uzasadnione wymogami bezpieczeństwa, ale w takim przypadku przewoźnik powinien o tym wcześniej powiadomić pasażera. Osobie towarzyszącej należy zapewnić miejsce obok osoby niepełnosprawnej.
Można bezpłatnie przewieźć dwa urządzenia umożliwiające poruszanie się, np. kule. Aby zabrać na pokład samolotu elektryczny wózek inwalidzki, należy powiadomić o tym przewoźnika 48 godzin przed odlotem. Podobnie gdy osobie niepełnosprawnej ma towarzyszyć zarejestrowany pies przewodnik. Pasażerowie, którzy potrzebują tlenu w trakcie lotu, powinni to wcześniej zgłosić. Jeśli przewoźnik nie dostarczy tlenu, może pozwolić na to, aby pasażer zabrał własny.