Kobieta wystąpiła do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej z wnioskiem o ustalenie jej, na okres zasiłkowy 2013/2014, zasiłku rodzinnego z dodatkiem z tytułu kształcenia i rehabilitacji niepełnosprawnej córki, dodatkiem z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego 2014/2015 i dodatkiem z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole, poza miejscem zamieszkania. Kobieta zażądała również pokrycia wydatków związanych z zapewnieniem córce możliwości dojazdu z miejsca zamieszkania do miejscowości, w której znajduje się siedziba szkoły.
Kierownik GOPS, decyzją wydaną z upoważnienia wójta gminy, przyznał wnioskowane świadczenia, z wyjątkiem dodatku do zasiłku rodzinnego na córkę, z tytułu podjęcia przez nią nauki w szkole poza miejscem zamieszkania i dojazdem do miejscowości, w której znajduje się siedziba szkoły.
Kobieta złożyła odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Podniosła, że córka jest dzieckiem niepełnosprawnym w stopniu znacznym i w związku z orzeczeniem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej wymaga specjalnego kształcenia. Uczy się w oddalonej od miejsca zamieszkania szkole specjalnej, ponieważ w gminie nie ma placówki o takim profilu.
Matka wyjaśniła, że jej zdaniem szkoła specjalna jest szkołą przysposabiającą na każdym etapie, w tym także na etapie szkoły ponadgimnazjalnej. Zaznaczyła również, że gdyby córka była zdrowym dzieckiem uczyłaby się w tym wieku już w szkole średniej. Kobieta wyjaśniła, że córka jest codziennie dowożona na naukę do oddalonej o siedemnaście kilometrów miejscowości, natomiast gmina takiego dowozu nie zapewnia i odmawia podpisania umowy o zwrot kosztów.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję GOPS. Stwierdziło, że zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych dodatek z tytułu podjęcia nauki poza miejscem zamieszkania, przysługuje matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka lub osobie uczącej się, w związku z dojazdem z miejsca zamieszkania do miejscowości, w której znajduje się siedziba szkoły, w przypadku dojazdu do szkoły ponadgimnazjalnej, a także szkoły artystycznej, w której realizowany jest obowiązek szkolny. Dodatek przysługuje w wysokości pięćdziesięciu złotych miesięcznie na dziecko.