Niepełnosprawni bez dopłat z PFRON

Choć rząd podniósł świadczenia wypłacane na rehabilitację, nie zwiększył środków na nie. W rezultacie mniej osób otrzyma wsparcie od samorządów.

Publikacja: 28.10.2014 08:20

Niepełnosprawni bez dopłat z PFRON

Foto: Fotorzepa, Robert Gardzin?ski Robert Gardzin?ski

W przyszłym roku niepełnosprawni będą mniej dopłacali do sprzętu rehabilitacyjnego i likwidacji barier architektonicznych. Więcej pieniędzy dostaną też na turnusy rehabilitacyjne. Szkopuł w tym, że przyszłoroczny plan finansowy PFRON nie przewiduje większych środków na te cele. A już w tym roku brakowało pieniędzy. Wsparcie więc otrzyma znacznie mniej osób.

Dać i nie zbiednieć

– Podczas kwietniowego spotkania po proteście rodziców dzieci niepełnosprawnych minister Władysław Kosiniak-Kamysz obiecał zmniejszenie wkładu własnego do dofinansowania z PFRON. Minister spełnił swoje obietnice, ale zapomniał, że wymagają one dodatkowych nakładów finansowych – mówi Agnieszka Dudzińska ze Stowarzyszenia Nie-Grzeczne Dzieci, była wiceprezes PFRON.

Rząd więc jedną ręką rozdaje pomoc, ale drugą ją odbiera. A ze sprawozdań PFRON wynika, że dofinansowania i tak nie zaspokajały zgłaszanych potrzeb.

Tak np. dofinansowanie do likwidacji barier dostawało w ostatnich trzech latach średnio 49 proc. występujących z wnioskami, do turnusów rehabilitacyjnych – 54 proc., a do zakupu sprzętu – 87 proc.

W 2013 r. te wartości były niższe. O dofinansowanie do likwidacji barier starało się ?39 tys. osób, pomoc uzyskało 37 proc., do turnusów 164 tys., dostało – 41 proc., a o pieniądze na sprzęt starało się 228 tys. – pozytywnie rozpatrzono 78 proc.

Z możliwości ubiegania się o wsparcie korzystać mogą tylko najubożsi niepełnosprawni. Obowiązuje bowiem kryterium dochodowe. Dotyczy to również dzieci.

Problem samorządów

PFRON nie widzi problemu, bo to nie on odmawia pomocy.

– Decyzje dotyczące wyboru realizowanych zadań przewidzianych w ustawie o rehabilitacji oraz o wysokości dofinansowań przyznawanych osobom niepełnosprawnym pozostają w kompetencjach jednostek samorządu terytorialnego. PFRON nie ma wpływu na to, komu i w jakiej wysokości udzielono pomocy finansowej ze środków funduszu – mówi Robert Jakubowski, pełniący obowiązki rzecznika funduszu.

– Rząd podejmuje decyzje, ale odpowiedzialność spada na samorząd. To on odmawia pomocy niepełnosprawnym, bo nie wystarcza środków ?– komentuje Andrzej Porawski ze Związku Miast Polskich.

– Aby zaspokoić potrzeby, w planie finansowym PFRON musi się znaleźć dodatkowo ?1 mld zł. Kwota ta powinna pochodzić z budżetu, bo składek od pracodawców nie wystarcza – mówi Dudzińska.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki k.wojcik@rp.pl

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem