Karta Parkingowa to jedyny dokument uprawniający osoby z niepełnosprawnością do parkowania na "kopertach". Obowiązuje nie tylko na terenie Polski, ale także w krajach Unii Europejskiej.
Od lipca 2014 roku zmieniły się zasady wydawania kart parkingowych. Miały one ukrócić proceder korzystania z takich dokumentów przez osoby nieuprawnione. Niestety, przy okazji nowelizacji przepisów utrudniono uzyskanie kart osobom do tego uprawnionym, czyli niepełnosprawnym.
Powodem ich problemów są postanowienia rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wzoru oraz trybu wydawania i zwrotu kart parkingowych, które określają właściwość miejscową organów przyjmujących wnioski o wydanie takich kart.
Otóż od 1 lipca 2014 roku organem wydającym kartę parkingową jest przewodniczący powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności właściwy ze względu na miejsce stałego pobytu osoby niepełnosprawnej w rozumieniu przepisów o ewidencji ludności i dowodach osobistych lub siedzibę placówki.
Problemem jest właśnie zapis o właściwości ze względu na miejsce stałego pobytu. Właściwość miejscową organu przyjmującego wnioski o wydanie kart parkingowych ustala się na podstawie kryterium miejsca pobytu stałego osoby niepełnosprawnej, którym zgodnie z orzecznictwie sądów administracyjnych jest lokal położony w określonej miejscowości, w którym dana osoba zamieszkuje z zamiarem stałego przebywania oraz skupia swoje centrum życiowe.