19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 30.12.2018 21:15 Publikacja: 30.12.2018 20:23
Trzy "smocze" skarabeusze - od lewej: drogoni, rhaegali i viserioni
Foto: University of Nebraska-Lincoln
Brett Ratcliffe, profesor z University of Nebraska-Lincoln, nazwał nowe gatunki skarabeuszy drogoni, rhaegali i viserioni - donosi "Omaha World-Herald". Nazwy te są łacińskimi wersjami Drogona, Rhaegala oraz Viseriona - trzech smoków, należących w "Grze o tron" (przynajmniej do ostatniego sezonu serialu) do Daenerys Targaryen.
Ratcliffe przyznał, że jest fanem serialu, ale ostatecznie wybrał nazwy, aby zwrócić uwagę na różnorodność biologiczną i liczbę nieodkrytych jeszcze gatunków. - Kiedy wybierasz takie nazwy, robisz to, aby zdobyć trochę rozgłosu i zwrócić na nie uwagę publiczną - powiedział. - Wciąż odkrywamy życie na Ziemi. Co czwarta żywa istota na Ziemi to chrząszcz. Nie odkryliśmy ich wszystkich. Nie jesteśmy nawet blisko - dodał.
Naukowcy odkryli zatopione w płaszczu Ziemi pozostałości płyt tektonicznych. Część jest zlokalizowana pod zachodnim Pacyfikiem, poza strefą tzw. subdukcji. Oznacza to, że naukowcy nie wiedzą, jakie jest pochodzenie tych anomalii.
Nieznany wulkan wybuchł w 1831 r. tak gwałtownie, że ochłodził klimat Ziemi. Teraz, niemal 200 lat później, naukowcy zidentyfikowali „tajemniczy wulkan” - donosi CNN.
Magma znajdująca się pod superwulkanem Yellowstone przesuwa się prawdopodobnie w kierunku północno-wschodnim. To właśnie w tym rejonie w przyszłości może dojść do aktywności wulkanicznej. Do takiego wniosku doszli naukowcy na podstawie ostatnich badań.
Badacze z całego świata próbują oszacować kolejną datę potencjalnej erupcji dużego wulkanu. Według szacunkowych danych możliwe skutki ekonomiczne i klimatyczne takiego kataklizmu byłyby katastrofalne. Który z katastroficznych scenariuszy jest najbardziej realny?
Ludzki mózg przetwarza informacje w tempie 10 bitów na sekundę – wynika z obliczeń naukowców z Kalifornijskiego Instytutu Technologicznego (California Institute of Technology – Caltech). Badacze stwierdzili, że jest to liczba „wyjątkowo niska”. To wyjaśnia, dlaczego ludzie są w stanie przetwarzać tylko jedną myśl jednocześnie.
Warner Bros. Discovery, Telewizja Polska i Grupa Polsat – tak wygląda podium nadawców, którym w 2024 roku widzowie telewizji linearnej i serwisów na życzenie poświęcili najwięcej czasu. Czyli ile?
Oni tylko na to czekają. Nie ma bardziej mobilizującej widzów perspektywy niż ryzyko likwidacji ulubionej stacji. Miliony ludzi na ulicach i transparenty z hasłami o obronie wolności słowa. Nie wolno dopuścić, by to stało się politycznym faktem.
„Wzgórze psów” to kolejna po „Ślepnąc od świateł” ekranizacja powieści Jakuba Żulczyka. Tym razem nie jesteśmy w Warszawie, ale na prowincji, gdzie rządzą lokalne układziki i zmowa milczenia. Rządzi też mrok nie z tego świata.
„Douglas is Cancelled” to brytyjska satyra opisująca cancel culture, ale i funkcjonowanie współczesnych mediów.
Z premier filmowych odkryłem dla siebie ekranizację „Stu lat samotności” na Netfliksie – pisze prof. Maciej Urbanowski, literaturoznawca.
„Portland Tower”, najbardziej realistyczny serial policyjny, doczekał się trzeciej serii.
Osoba, która wygłaszała groźby w kierunku Jurka Owsiaka powiedziała, że była zainspirowana tym, co usłyszała w TV Republika, była zainspirowana szczuciem - mówił w rozmowie z TVN24 wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Belgijska agencja ds. bezpiecznego żywienia apeluje do Belgów, by nie zjadali świątecznych choinek. Powodem są porady przekazane mieszkańcom Gandawy przez władze tego miasta.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas