Na Wyżynie Armeńskiej odkryto najstarszą tłocznię win, a w niej liczące ok. 6000 lat kadzie do zgniatania winogron, amfory do ich fermentacji i puchar do kosztowania trunku. Są o blisko 900 lat starsze niż uznawane do tej pory za najbardziej wiekowe znaleziska z Egiptu. Opis odkrycia ukazał się w "Journal of Archaeological Science".
– Nie brak starszych dowodów picia wina, ale to jest najwcześniejszy przykład jego produkcji – mówi Gregory Areshian z University of California w Los Angeles, kierownik wykopalisk.
Odkrycia pod szyldem Towarzystwa National Geographic dokonano w systemie grot leżących w kanionie rzeki Arpa. Wcześniej znaleziono tam najstarszy, liczący 5500 lat but.
W jaskini odkryto płytką nieckę o średnicy metra, której odpływ skierowany był do głębszej kadzi. Niecka mogła służyć jako miejsce do udeptywania winogron. Wokół znaleziono pestki winogron i wytłoczyny należące do szczepu Vitis vinifera vinifera, do dziś używanego do wyrobu win.
– Wytwarzanie wina na tak dużą skalę oznacza, że eurazjatyckie winogrona musiały być już wtedy udomowione – mówi Patrick McGovern z University of Pennsylvania Museum w Filadelfii, który tropi ślady pradawnych trunków.