Naukowcy: Jeżeli nie zaczniemy dbać o naturę, będą kolejne pandemie. Jeszcze gorsze

Z badań wynika, że około 70 proc. spośród wszystkich nowo pojawiających się chorób pochodzi od dzikiej fauny. Eksperci podkreślają, że jeśli chcemy zapobiec wybuchom kolejnych pandemii, musimy ograniczyć możliwości przenoszenia wirusów ze zwierząt na ludzi. Kluczem jest tu ochrona środowiska.

Aktualizacja: 17.06.2020 16:08 Publikacja: 17.06.2020 15:56

Naukowcy: Jeżeli nie zaczniemy dbać o naturę, będą kolejne pandemie. Jeszcze gorsze

Foto: AdobeStock

adm

Zdaniem przywódców ONZ, WHO i WWF, aby zapobiec wybuchom kolejnych pandemii, musimy zdać sobie sprawę, że utrata i degradacja środowiska naturalnego jest podstawowym czynnikiem, który powoduje rozprzestrzenianie się chorób odzwierzęcych. Ogólna tendencja wskazuje, że utrata siedlisk zwiększa prawdopodobieństwo, że zwierzęta, które są potencjalnymi nosicielami patogenów, znajdą się w bezpośrednim sąsiedztwie człowieka. Nielegalny i niezrównoważony handel dziką fauną i florą jest kolejnym działaniem, umożliwiającym mikrobom przełamywanie granic międzygatunkowych. Nielegalne i niekontrolowane pod względem prawnym targi stwarzają idealne warunki do rozwoju chorób i stanowią niezwykle duże zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Sprzedaje się tam często na masową skalę i w fatalnych warunkach sanitarnych zwierzęta dzikie i hodowlane. Co więcej, często sprzedaje się żywe zwierzęta tuż obok martwych. Eksperci wzywają, aby po pandemii koronawirusa ludzie zaczęli myśleć o tym problemie bardziej poważnie i zaczęli prowadzić ekologiczny tryb życia.

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Nauka
Alkohol, nikotyna, narkotyki wyzwaniem dla zdrowia publicznego. Między wolnością a reglamentacją
Nauka
Naukowcy testują nowy sposób walki z superbakteriami. Skład tabletek może zaskoczyć
Materiał Partnera
Wielkie nieobecne. Kobiety we władzach spółek
Materiał Partnera
Oszukują i rozdają nagrody. Tego (na pewno!) nie wiesz o storczykach
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
Materiał Partnera
Motory molekularne. Tak naukowcy uczą nanocząsteczki kręcić się na zawołanie