Urodził się w 1935 roku w chińskim mieście Changchun, które wówczas znajdowało się pod panowaniem Japonii. Na Uniwersytecie Tokijskim uzyskał tytuł licencjata i niedługo potem znalazł zatrudnienie w firmie chemicznej Teijin. W roku 1960 w ramach stypendium Fulbrighta wyjechał na Uniwersytet Stanu Pensylwania w Filadelfii. Uzyskał tam tytuł doktora. Następnie powrócił do pracy w Teijin. Po trzech latach porzucił tę posadę i zdecydował się kontynuować karierę naukową.
W 1966 roku dołączył do zespołu późniejszego noblisty w dziedzinie chemii prof. Herberta Charlesa Browna na Uniwersytecie Purdue w West Lafayette (stan Indiana). Wkrótce został jego asystentem. Przeniósł się jednak na Uniwersytet w Syracuse w stanie Nowy Jork. Opublikował w tym czasie wyniki badań dotyczące katalizowanych przez pallad lub nikiel reakcji krzyżowego sprzęgania, stosowanych w syntezie bardzo reaktywnych związków organicznych z różnymi metalami. Dziś reakcja z cynkiem katalizowana przez pallad (lub nikiel) jest określana jako „reakcja Negishi”. To za nią otrzymał Nobla.
Na Uniwersytet Purdue powrócił 31 lat temu jako profesor. Pracuje tam do dziś. Jest autorem lub współautorem ponad 400 publikacji, w tym dwóch książek. Ma na swoim koncie kilka patentów i wiele nagród.
[b]Komentarze[/b]
[b]prof. Barbara Rys Wydział Chemii UJ [/b]
Wszyscy trzej laureaci pracowali nad rozwojem nowych reakcji tworzenia wiązań węgiel-węgiel. Ich osiągnięcia znalazły zastosowania praktyczne przy produkcji leków i witamin. Gdy syntetyzujemy nowe materiały, nowe polimery, zawsze reakcja tworzenia wiązania węgiel-węgiel jest jedną z zasadniczych reakcji. Nagroda Nobla w pełni docenia potężny wkład trzech laureatów w rozwój chemii organicznej, rozwój nauki o materiałach i w rozwój produkcji bardzo wydajnych narzędzi syntetycznych.
[b]prof. Karol Grela Wydział Chemii UW [/b]
Całkowicie zasłużona Nagroda Nobla. Opracowane przez laureatów reakcje są powszechnie używane w przemyśle i mają bardzo dużą wartość komercyjną. Oczywiście, dzisiaj liczba graczy na tym polu jest coraz większa. Jednak akurat ci naukowcy wnieśli bardzo duży wkład już na samym początku badań nad tym zagadnieniem i rzeczywiście są autentycznymi pionierami w tej dziedzinie. Przyznanie nagrody właśnie tym uczonym było przez środowisko chemików od jakiegoś czasu przewidywane.
[b]Prof. Marek Chmielewski | Instytut Chemii Organicznej PAN[/b]
Dziś to standard w chemii. Bez tych metod nie można było wytworzyć połączeń węgiel-węgiel w takich okolicznościach, teraz reakcje przebiegają z dużą wydajnością.[/ramka]