Poziom cukru i cholesterolu, ciśnienie krwi, obwód w pasie i współczynnik masy ciała (BMI) - podwyższenie wartości tych wskaźników może prowadzić do zaburzeń metabolicznych, a w konsekwencji do rozwoju poważnych schorzeń. Wiele wskazuje, że zagrożenie to w mniejszym stopniu dotyczy wegetarian. W porównaniu z osobami jadającymi mięso mają oni niższe wartości wspomnianych wskaźników - za wyjątkiem poziomu cholesterolu.
To wniosek z badań dr Nico Rizzo z amerykańskiego Loma Linda University. Ich wyniki opublikowało pismo "Diabetes Care". Swoim zasięgiem objęły one ponad 700 osób. Jak ustalili naukowcy, na 100 wegetarian u 23 występowały co najmniej trzy symptomy zaburzeń metabolicznych. W stu osobowej grupie nie-wegetarian pojawiły się one u 39. Natomiast w grupie pół-wegetarian (jedzący mięso lub drób rzadziej niż raz w tygodniu) u 37 na 100 osób. – Spodziewałem się istnienia pewnej różnicy między tymi grupami, ale nie sądziłem, że będzie ona tak duża – mówi dr Rizzo.
Przykładowo, współczynnik BMI (powstały przez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat podanej w metrach) wegetarian wynosił średnio 25.7. Tym samym był o cztery punkty niższy niż u osób jedzących mięso. Dla porównania, wartość BMI przekraczająca 25 oznacza nadwagę, a przekraczająca 30 otyłość.
Autor badań nie jest pewny, co odpowiada za tę różnicę. – Przede wszystkim spożycie mięsa, ale też nawozów roślin. A może kombinacja obydwu? – zastanawia się dr Rizzo. Istnieje również możliwość, że to nie dieta jest tego przyczyną. Badania pokazały jedynie istnienie związku między wyborami żywieniowymi, a czynnikami zdrowotnymi. Nie stwierdziły natomiast istnienia związku przyczynowo-skutkowego. Dla przykładu, wysokie BMI samo w sobie prowadzi do podwyższenia ciśnienia krwi, a pośrednio także poziomu cukru, stąd zwiększa ryzyko choroby serca lub rozwoju cukrzycy.
Interpretując wyniki tych badań należy wziąć również pod uwagę fakt, że wskaźniki zdrowotne uczestników nie były śledzone w dłużej perspektywie czasowej. Co dodatkowo ciekawe, dane pochodziły z Adventist Heralth Study 2, projektu, który objął członków Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. Aż 35 proc. z nich nie je mięsa, podczas gdy w generalnej populacji Amerykanów wegetarianie stanowią tylko 5 proc.