Do podstawy wymiaru przyjmuje się zarobki, które podlegały składce na ubezpieczenia społeczne, i kwoty, od których nie było obowiązku opłacania składek, a jednak się je uwzględnia. Są to m.in. kwoty przysługujących w danym roku kalendarzowym wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy oraz kwoty zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku wyrównawczego lub dodatku wyrównawczego, a także wartość rekompensaty pieniężnej, ustalonej zgodnie z pkt 3 załącznika do ustawy z 6 marca 1997 r. o zrekompensowaniu okresowego niepodwyższania płac w sferze budżetowej oraz utraty niektórych zwyżek lub dodatków do emerytur i rent. Do podstawy wymiaru wlicza się również kwoty zasiłków dla bezrobotnych, zasiłków szkoleniowych lub stypendiów wypłaconych z Funduszu Pracy za okres udokumentowanej niezdolności do pracy.
Im wyższe zarobki w latach wskazanych przez ubezpieczonego do podstawy wymiaru, tym wyższa jego emerytura. Oto jak krok po kroku ustala się podstawę wymiaru emerytury.
KROK 1. Sumuje się zarobki z każdego roku ze wskazanych lat kalendarzowych.
KROK 2. Oblicza się stosunek każdej z tych sum do rocznej kwoty przeciętnego wynagrodzenia, ogłoszonej za dany rok kalendarzowy. Wynik wyraża się w procentach, z zaokrągleniem do setnych części.
KROK 3. Oblicza się średnią arytmetyczną tych procentów. Jest to indywidualny wskaźnik wysokości podstawy wymiaru emerytury.
Uwaga! Nie może być on wyższy niż 250 proc. Jeśli z wyliczenia wynikałby wyższy, to i tak jest ograniczany do 250 proc.