Obowiązuje ulga podatkowa, która polega na wyłączeniu z podstawy opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn równowartości 110 mkw. otrzymanego w spadku lokum. Obdarowany lub spadkobierca, który dostał dom lub mieszkanie o takiej powierzchni lub mniejszej, nie zapłaci od niego podatku. Natomiast osoba, której lokal ją przekracza, zapłaci podatek od wartości nadwyżki ponad 110 mkw. Niezależnie od tego przysługuje kwota wolna właściwa dla danej grupy podatkowej.
Od 1 stycznia 2007 r. ulga mieszkaniowa straciła na znaczeniu wobec ogólnego zwolnienia dla osób najbliższych. Jednak także one, jeśli uzyskały darowiznę przed tą datą albo otrzymały dom lub mieszkanie (bądź udział w nich) po osobie, która zmarła przed tą datą, mogą uniknąć zapłacenia podatku. Muszą tylko spełnić przedstawione niżej warunki skorzystania z tej ulgi.
Od początku 2007 roku osoby z I i II grupy podatkowej, które spełniają warunki korzystania z ulgi mieszkaniowej, mają także prawo do zwolnienia obejmującego wartość wkładu mieszkaniowego w spółdzielni mieszkaniowej, tj. wkładu na mieszkanie lokatorskie, uzyskanego w drodze dziedziczenia.W odniesieniu do mieszkań i domów pozostawionych w spadku, w tym na mocy zapisu czy polecenia spadkodawcy, ulga przysługuje spadkobiercom:
- zaliczanym do I i II grupy podatkowej,
- osobom obcym z III grupy podatkowej, które sprawowały przez co najmniej dwa lata opiekę nad wymagającym jej spadkodawcą na podstawie umowy o opiekę zawartej przed organem gminy.