O ryczałcie poinformuj fiskusa

Osoby, które nie złożą oświadczenia w terminie, zapłacą podatek według skali

Publikacja: 14.10.2010 04:30

O ryczałcie poinformuj fiskusa

Foto: Fotorzepa, Raf Rafał Guz

To dlatego, że zgodnie z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=FC20E722F11E6FF508E2BB18D9F5792E?id=346580]ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link] podstawową formą opodatkowania dochodów z najmu są stawki 18 i 32 proc.

Podatnicy mają też inną możliwość: mogą płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Warunkiem jest przedłożenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania. Trzeba to zrobić we właściwym terminie, inaczej płaci się PIT według skali.

Osoba, która zaczyna wynajmować mieszkanie w trakcie roku podatkowego, ma na to czas najpóźniej do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnęła pierwszy przychód. Jeśli pierwsze zyski wpłyną na jej konto w grudniu, ma czas do końca roku podatkowego.

Takie przepisy obowiązują [b]od maja 2010 r.[/b] [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=352244](DzU nr 75, poz. 473)[/link]. Wcześniej trzeba było poinformować fiskusa najpóźniej w dniu osiągnięcia pierwszego przychodu.

[ramka][b]Przykład: [/b]

Pani Anna podpisała umowę najmu we wrześniu, a pierwsze pieniądze z tego tytułu wpłynęły na jej konto 15 września. Jeśli chce rozliczać się ryczałtem, to najpóźniej do 20 października musi złożyć oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania. Pismo to musi trafić do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika. Nie ma tu znaczenia umiejscowienie wynajmowanej nieruchomości. Jeżeli w kolejnym roku będzie chciała pozostać na ryczałcie, nie musi już składać żadnego oświadczenia.[/ramka]

Podatnik nie może zmienić zdania w ciągu roku. Jeśli więc płaci podatek według stawek 18 i 32 proc., ale chciałby zmienić sposób rozliczenia, musi poczekać do końca roku. Wtedy na złożenie oświadczenia o wyborze ryczałtu ma czas do 20 stycznia. To samo dotyczy zamiany ryczałtu na opodatkowanie według skali podatkowej.

Przypomnijmy, że ryczałtem można rozliczać przychody osiągane z umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Co ważne, [b]z interpretacji podatkowych wynika, że nawet wynajem kilku lokali nie jest uznawany przez fiskusa za działalność gospodarczą[/b].

Potwierdza to [b]pismo Izby Skarbowej w Katowicach z 29 kwietnia 2010 r. (nr IBPBII/1/415-121/10/ASz)[/b]. Sprawa dotyczyła mężczyzny, który wynajmuje 11 mieszkań kupionych na rynku wtórnym w latach 2005 – 2008 r. i wyremontowanych. Zdaniem izby skarbowej nie ma przeszkód, by rozliczał się w formie ryczałtu.

[ramka][b]Zobacz [link=http://www.rp.pl/temat/409132.html]cały poradnik o podatku od najmu[/link][/b][/ramka]

[srodtytul]Zobacz też poradnik: [link=http://www.rp.pl/temat/397613_Jak-wynajac-mieszkanie-.html]Jak wynająć mieszkanie[/link][/srodtytul]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo karne
Czy Mieszko R. brał substancje psychoaktywne? Są wyniki badań
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem