[srodtytul]Ceglane resztki można wykorzystać[/srodtytul]
Oszczędności można szukać we wtórnym wykorzystaniu niektórych resztek. Gruz budowlany pozbawiony innych odpadów mieszkańcy mogą zużyć na własne potrzeby, np. do utwardzania powierzchni, ale tylko w taki sposób, by nie pyliła. Można go też przekazać sąsiadowi, który akurat potrzebuje betonowych czy ceglanych resztek do wypełnienia np. fundamentu ogrodzenia. Pozwala bowiem na to rozporządzenie w sprawie listy rodzajów odpadów, które posiadacz odpadów może przekazywać osobom fizycznym lub jednostkom organizacyjnym niebędącym przedsiębiorcami, oraz dopuszczalnych metod ich odzysku.
Przepisy te określają także warunki, pod jakimi można zużytkować takie resztki. Z przepisów wynika jednak, że nadających się do tego rodzajów śmieci jest stosunkowo niewiele.
[ramka][b]Azbest usunie wyspecjalizowana firma[/b]
- Do prac rozbiórkowych bądź remontowych przy azbeście trzeba zamówić wyspecjalizowaną ekipę. Ona też zajmie się jego wywiezieniem. W żadnym razie nie wolno go wykorzystywać ani utylizować we własnym zakresie.
- Pozbywający się eternitowego dachu albo okładzin starych instalacji poniesie wysokie koszty, sięgające kilku tysięcy złotych za samą rozbiórkę.