Może się okazać, że potrzebna będzie międzynarodowa książeczka zdrowia zawierająca adnotacje o ważnym szczepieniu. Przy czym nie wszystkie szczepienia możliwe są od ręki, trzeba zatem pomyśleć o nich z odpowiednim wyprzedzeniem.
Są kraje, w przypadku których określone szczepienia są jedynie zalecane (a to oznacza, że możemy się na nie zdecydować, choć nie musimy – sami o tym decydujemy), i takie, które wymagają określonych szczepień potwierdzonych wpisem w międzynarodowej książeczce zdrowia (czyli bez nich do danego kraju nie zostaniemy wpuszczeni, np. w Ghanie wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze).
Niezależnie jednak od tego, czy szczepienia są obowiązkowe czy jedynie zalecane, warto o nie zadbać. O tym, na jakie z nich warto się zdecydować, najlepiej zapytać lekarza specjalistę od chorób tropikalnych. Informacji o tym, jakie szczepienia są wymagane i zalecane, możemy szukać również na stronach internetowych Ministerstwa Spraw Zagranicznych (www.msz.gov.pl w zakładce Informacje konsularne w poradniku Polak za granicą).
Wyjeżdżając do egzotycznych miejsc, pamiętajmy o konieczności przestrzegania zaleceń sanitarnych (częstym myciu rąk, zakazie picia wody z kranu). W wielu miejscach dostęp do opieki medycznej jest ograniczony lub jest ona na niskim poziomie. Do tego często jest bardzo droga.
Powinniśmy również zabezpieczyć się przed malarią (w jaki sposób, powie nam lekarz). O tym, gdzie występuje ryzyko zachorowania na nią, dowiemy się ze strony internetowej Światowej Organizacji Zdrowia WHO (www.who.int).