Jeśli podczas rozwodu sąd się tym nie zajmie, kwestia mieszkania może zostać rozstrzygnięta w odrębnej sprawie o podział majątku dorobkowego albo w wyniku zgodnego umownego podziału tego majątku. Ugoda ma takie znaczenie jak werdykt sądu, może się nią też zakończyć sprawa sądowa o podział.
Do podziału majątku dorobkowego, w tym obejmującego mieszkanie, może dojść także w związku z ustaniem wspólności ustawowej w trakcie małżeństwa, np. wskutek intercyzy czy zniesienia wspólności przez sąd.
[srodtytul]Rozwiązanie definitywne[/srodtytul]
Sąd może przy rozwodzie (separacji) doprowadzić do trwałego rozwiązania tej kwestii poprzez podział mieszkania albo przyznanie go tylko jednemu z rozwodzących się – jeśli podział lub przyznanie jednemu z małżonków jest możliwe (art. 58 § 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=71706]kodeksu rodzinnego i opiekuńczego[/link]). To pierwsze rozwiązanie wchodzi w rachubę tylko wówczas, gdy małżonkowie zgodnie o to wystąpią. Warunkiem drugiego jest zgoda małżonka na wyprowadzenie się bez żądania dostarczenia lokalu zamiennego czy pomieszczenia zastępczego. Możliwe jest także dokonanie przez sąd w wyroku rozwodowym podziału całego majątku dorobkowego, a więc łącznie z mieszkaniem czy domem, jeśli nie spowoduje to nadmiernej zwłoki w postępowaniu.
[wyimek]Jeśli rozstający się małżonkowie są zgodni, mogą podzielić majątek w umowie[/wyimek]