Osoba prowadząca działalność gospodarczą obowiązkowo podlega ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania jej wykonywania. Tak stanowi ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74, ze zm., dalej ustawa systemowa).
Osoby prowadzące pozarolniczą działalność, które przystąpiły do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, mogą dzięki temu uzyskać zasiłki: chorobowy, macierzyński, opiekuńczy oraz świadczenie rehabilitacyjne. Nie otrzymają natomiast wynagrodzenia za czas choroby z art. 92 kodeksu pracy – jest ono bowiem finansowane przez pracodawców i przysługuje wyłącznie pracownikom, osobom wykonującym pracę nakładczą oraz poborowym, odbywającym służbę zastępczą, a także zasiłku wyrównawczego (przysługuje wyłącznie pracownikom) >patrz ramka niżej.
Osoba prowadząca pozarolniczą działalność ubezpieczeniem chorobowym jest objęta dobrowolnie od dnia wskazanego we wniosku, nie wcześniej jednak niż od zgłoszenia. Dobrowolne ubezpieczenie od dnia wskazanego we wniosku jest możliwe tylko wtedy, gdy zgłoszenie do ubezpieczeń emerytalnych i rentowych a także do ubezpieczenia chorobowego złożyła w ciągu siedmiu dni od powstania obowiązku ubezpieczenia emerytalnego i rentowego.
Kuśnierz prowadzi małą pracownię kuśnierską od 3 marca 2008 r. Do ZUS zgłosił się 7 marca, wypełniając druk ZUS ZUA do ubezpieczeń: emerytalnego, rentowego, wypadkowego oraz – dobrowolnie – do chorobowego. Wszystkimi ubezpieczeniami (w tym chorobowym) został objęty od 3 marca 2008 r.
Szewc prowadzi zakład rzemieślniczy od kilku lat. Zgłosił się tylko do obowiązkowego ubezpieczenia emerytalnego, rentowego i wypadkowego. 1 marca 2008 r. postanowił przystąpić do ubezpieczenia chorobowego, ale wniosek w tej sprawie na druku ZUS ZUA złożył 3 marca 2008 r. Od tej daty jest objęty dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym.