Przedsiębiorca dokumentuje prawo do świadczeń

Aby ZUS przyznał i wypłacił zasiłek chorobowy osobie prowadzącej działalność gospodarczą, musi mieć ona zaświadczenie lekarskie na druku ZUS ZLA oraz zaświadczenie na druku ZUS Z3a

Aktualizacja: 04.04.2008 07:42 Publikacja: 04.04.2008 01:33

Natomiast przy zasiłku macierzyńskim kobieta prowadząca firmę musi przedstawić:

- zaświadczenie lekarskie stwierdzające przewidywaną datę porodu – w razie ubiegania się o ten zasiłek podczas dwóch tygodni przed planowaną datą porodu,

- skrócony odpis aktu urodzenia dziecka oraz oświadczenie ubezpieczonej o urodzeniu pierwszego lub kolejnego dziecka.

Konieczny jest też wypełniony przez nią formularz ZUS Z3a.

Aby uzyskać zasiłek opiekuńczy, przedsiębiorca powinien przekazać do ZUS zaświadczenie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA oraz zaświadczenie prowadzącego działalność na druku ZUS Z3a, a także wypełnić przedstawiony przez ZUS wniosek o zasiłek opiekuńczy (druk ZUS Z15).

Wniosek w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego składa się w ZUS na druku ZUS Np-7 na sześć tygodni przed zakończeniem okresu zasiłkowego. Przedsiębiorca dołącza do niego zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza prowadzącego leczenie na druku ZUS N-9. Konieczny jest też druk ZUS Z3a wypełniony przez prowadzącego działalność.

Prowadzenie działalności gospodarczej i jednocześnie praca za wynagrodzeniem co najmniej równym minimalnemu

W takim wypadku ubezpieczenie emerytalne i rentowe z tytułu prowadzenia działalności jest dobrowolne, a tym samym nie można przystąpić do ubezpieczenia chorobowego z tytułu tej działalności.

W razie choroby pracownik uzyska zasiłek chorobowy (wynagrodzenie za czas choroby) tylko z umowy o pracę, a nie dostanie zasiłku chorobowego z prowadzonej działalności, bo nie ma ubezpieczenia chorobowego z tego tytułu.

Działalność i umowa o pracę z wynagrodzeniem poniżej minimalnego

W tej sytuacji ubezpieczenie emerytalne i rentowe od prowadzonej działalności jest obowiązkowe, a tym samym można dobrowolnie przystąpić do ubezpieczenia chorobowego od działalności.

Jeżeli osoba ta przystąpi do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego od prowadzonej działalności, w razie choroby będzie miała prawo do dwóch świadczeń chorobowych: do wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego wynikającego z zatrudnienia na umowę o pracę oraz do zasiłku chorobowego od prowadzonej działalności.

Zwolnienie lekarskie powinno być w takim wypadku wystawione przez lekarza dla każdego płatnika oddzielnie (na osobnych drukach ZUS ZLA), ponieważ jest dwóch różnych płatników.

Zarówno pracodawca, jak i ZUS (wypłacający zasiłki chorobowe prowadzącym działalność gospodarczą) obliczają zasiłek chorobowy tej osoby odrębnie. Pracodawca robi to na podstawie wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi za okres ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy, a ZUS na podstawie wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe (nie niższej niż 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia ogłaszanego przez ZUS dla celów emerytalnych w każdym kwartale, a u rozpoczynających działalność nie mniej niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia w danym roku kalendarzowym) pomniejszonego o 13,71 proc.

Działalność gospodarcza i dodatkowe zlecenie

Osoba taka podlega obowiązkowi ubezpieczenia społecznego tylko z jednego z tych tytułów, drugi może stanowić podstawę do dobrowolnego ubezpieczenia emerytalnego i rentowego.

Ponieważ do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego może przystąpić osoba prowadząca działalność lub wykonująca umowę-zlecenie, dla której ubezpieczenie emerytalne i rentowe jest obowiązkowe, ten, dla kogo ubezpieczenie emerytalne i rentowe jest dobrowolne, nie może przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Tym samym osoba, która jednocześnie wykonuje zlecenie i prowadzi działalność, może mieć prawo tylko do jednego zasiłku chorobowego. Będzie to z tego tytułu, z którego ubezpieczenie emerytalne i rentowe jest dla niej obowiązkowe, jeśli przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Autorka jest radcą prawnym w Departamencie Ubezpieczeń Społecznych w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej

Zgodnie z art. 17 ustawy chorobowej osoba prowadząca pozarolniczą działalność, która wykonuje pracę zarobkową podczas orzeczonej niezdolności do pracy lub wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego celem, traci prawo do zasiłku chorobowego za cały czas choroby. Dotyczy to również zasiłku opiekuńczego oraz świadczenia rehabilitacyjnego. Kontrolę taką mogą przeprowadzić jednostki terenowe ZUS.

Natomiast przy zasiłku macierzyńskim kobieta prowadząca firmę musi przedstawić:

- zaświadczenie lekarskie stwierdzające przewidywaną datę porodu – w razie ubiegania się o ten zasiłek podczas dwóch tygodni przed planowaną datą porodu,

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne