Ustawodawca zdecydował, że rozliczając podatek za rok 2008, należy kierować się znowelizowanym brzmieniem art. 6 ust. 4 pkt 3 ustawy o PIT. Przepis ten wskazuje, że ulga prorodzinna obowiązuje również w odniesieniu do uczących się dzieci, które nie ukończyły 25. roku życia, jeżeli nie uzyskały one dochodów podlegających opodatkowaniu wg skali podatkowej lub z odpłatnego zbycia papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych, które w łącznej wysokości nie przekroczyły kwoty wolnej od podatku.
W przypadku przedstawionym przez panią syn zarobił sumę, która w świetle polskich regulacji rodziłaby obowiązek zapłaty podatku, a zatem czytelnikowi nie przysługiwałoby prawo do skorzystania z ulgi prorodzinnej. Należy jednak podkreślić, iż w analizowanym przypadku w pierwszej kolejności trzeba odnieść się do postanowień polsko-brytyjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Zgodnie z tą umową jeżeli dochód uzyskany przez syna czytelnika został w całości uzyskany z tytułu podjętej na Wyspach pracy i podlegał opodatkowaniu w Wielkiej Brytanii, Polska nie ma prawa do nałożenia na niego podatku. W takim przypadku, przyjmując, iż spełnione są wszelkie pozostałe warunki, a ponadto syn nie uzyskał żadnych innych przychodów, w moim przekonaniu przysługuje czytelnikowi prawo do skorzystania z ulgi prorodzinnej.
[i]Damian Kubiś, doradca podatkowy w TPA Horwath[/i]