Po kwartale obowiązuje twój pogląd

Jeśli fiskus spóźni się z interpretacją, podatnik może zastosować własną wykładnię przepisów

Aktualizacja: 30.10.2009 06:44 Publikacja: 30.10.2009 05:30

Po kwartale obowiązuje twój pogląd

Foto: www.sxc.hu

Ciągle jednak są wątpliwości, jak liczyć termin na rozwianie wątpliwości pytającego.

Fiskus ma na to trzy miesiące. [b]Z uchwały siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z 4 listopada 2008 r. (sygn. I FPS 2/08) wynika, że w tym czasie urzędnicy przygotowujący interpretację muszą ją nie tylko podpisać, ale i dostarczyć wnioskodawcy. Jeśli nie zdążą, obowiązuje stanowisko pytającego i korzysta on z ochrony na takich samych zasadach jak wtedy, kiedy stosuje się do wykładni fiskusa.[/b] W razie sporu z urzędem nie musi się przejmować odsetkami za zwłokę od ewentualnej zaległości ani odpowiedzialnością karną skarbową.

Jeśli odpowiedź stała się ważna jeszcze przed transakcją, nie zapłaci też podatku. Inaczej jest w wypadku zdarzeń, które wywołają skutki podatkowe przed momentem, w którym zaczyna obowiązywać korzystna interpretacja. Zainteresowanemu nie grożą kara i odsetki, ale musi zapłacić podatek wynikający z decyzji urzędu.

Uchwała NSA dotyczyła przepisów obowiązujących do 30 czerwca 2007 r., z uzasadnienia wynika jednak, że także po zmianie zasad udzielania interpretacji dla zachowania trzymiesięcznego terminu konieczne jest doręczenie odpowiedzi, a nie samo wydanie rozumiane jako sporządzenie, opatrzenie datą i podpisanie.

Pogląd ten podziela większość wojewódzkich sądów administracyjnych, które uchylają interpretacje doręczone po trzech miesiącach. Takich orzeczeń jest bardzo dużo, także wydanych na podstawie obecnych przepisów, obowiązujących od 1 lipca 2007 r. WSA w Warszawie ([b]sygn. III SA/Wa 3526/08[/b]), Wrocławiu ([b]sygn. I SA/Wr 42/09[/b]), Krakowie ([b]sygn. I SA/Kr 116/09[/b]), Poznaniu ([b]sygn. I SA/Po 1468/ 08[/b]) i Bydgoszczy ([b]sygn. I SA/ Bd 130/09[/b]) uważają, że jeśli od momentu otrzymania pytania do doręczenia odpowiedzi miną trzy miesiące, prawidłowy jest pogląd przedstawiony we wniosku podatnika.

Z tej linii orzeczniczej wyłamały się niektóre składy sędziowskie WSA w Gliwicach. Ich zdaniem interpretacja jest skuteczna, jeśli została przed upływem trzech miesięcy wysłana do podatnika (np. nadana w urzędzie pocztowym), choćby doręczenie nastąpiło po tym terminie. Argumenty są różne. W jednym z wyroków (sygn. I SA/Gl 1019/08) gliwicki WSA stwierdził, że nie ma podstaw, by utożsamiać pojęcie „wydanie interpretacji” z jej doręczeniem. W innych (sygn. I SA/Gl 1017/08, I SA/Gl 1049/08) uznał, że trzy miesiące to termin na przeprowadzenie całego postępowania interpretacyjnego zakończonego nadaniem przesyłki.

[wyimek]Milcząca interpretacja chroni tak jak odpowiedź potwierdzająca opinię podatnika[/wyimek]

Te rozbieżności w orzecznictwie oraz różne poglądy wyrażane w doktrynie skłoniły prezesa NSA do skierowania wniosku o podjęcie uchwały w składzie całej Izby Finansowej. Ma ona rozstrzygnąć, czy w obecnym stanie prawnym niedoręczenie odpowiedzi w ciągu trzech miesięcy powoduje, że obowiązuje milcząca interpretacja.

Czasem prace nad odpowiedzią przedłużają się z powodu błędów formalnych, np. braku podpisu lub opisu własnego stanowiska. W takiej sytuacji fiskus wzywa podatnika do uzupełnienia wniosku w ciągu siedmiu dni od otrzymania wezwania.

Jak wskazało Ministerstwo Finansów w piśmie z 15 czerwca 2007 r., [b]jedną z okoliczności, które wydłużą prace nad interpretacją, może być złożenie wniosku w niewłaściwym miejscu (np. w urzędzie skarbowym)[/b]. Urząd musi przekazać pytanie do właściwego biura KIP. Czasu, który na to poświęci, nie wlicza się do podstawowego terminu załatwienia sprawy – uważa ministerstwo.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem