Każda spółdzielnia ma obowiązek udostępnić dokumenty, ale tylko te, które wymieniają przepisy spółdzielcze (patrz ramka poniżej). Można więc przyjść do jej siedziby i obejrzeć je, zrobić notatki lub niekiedy ksero. Część spółdzielni każe sobie za to płacić.
[srodtytul]Ksero za opłatą [/srodtytul]
Wiele spółdzielni posiada regulamin udostępniania dokumentów. Warto się z nim zapoznać. Określa on, jak powinien wyglądać wniosek i co musi zawierać, ile kosztuje kserowanie dokumentów i ile czasu ma spółdzielnia na przygotowanie żądanych dokumentów.
Koszt sporządzenia odpisów i kopii dokumentów z wyjątkiem regulaminów uchwalonych na podstawie statutu, pokrywa członek spółdzielni wnioskujący o ich otrzymanie (art. 8[sup]1[/sup] ust. 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=169950]ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych[/link]). Spółdzielnia może odmówić wglądu do umów zawieranych z osobami trzecimi, jeżeli naruszałoby to prawa tych osób lub istnieje uzasadniona obawa, że członek wykorzysta informacje w celach sprzecznych z interesami spółdzielni i wyrządzi jej tym samym szkodę. Odmowa musi być na piśmie (art. 18 § 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=171204]prawa spółdzielczego[/link]).
Członek spółdzielni, któremu odmówiono wglądu do umów, może złożyć wniosek do sądu rejestrowego o zobowiązanie spółdzielni do udostępnienia tych umów.