Czego można żądać od swojej spółdzielni

Bycie członkiem spółdzielni oznacza nie tylko obowiązki, ale i przywileje. Warto więc wiedzieć, czego można żądać od jej władz

Publikacja: 27.11.2009 07:01

Czego można żądać od swojej spółdzielni

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Dobrzyński

Każda spółdzielnia ma obowiązek udostępnić dokumenty, ale tylko te, które wymieniają przepisy spółdzielcze (patrz ramka poniżej). Można więc przyjść do jej siedziby i obejrzeć je, zrobić notatki lub niekiedy ksero. Część spółdzielni każe sobie za to płacić.

[srodtytul]Ksero za opłatą [/srodtytul]

Wiele spółdzielni posiada regulamin udostępniania dokumentów. Warto się z nim zapoznać. Określa on, jak powinien wyglądać wniosek i co musi zawierać, ile kosztuje kserowanie dokumentów i ile czasu ma spółdzielnia na przygotowanie żądanych dokumentów.

Koszt sporządzenia odpisów i kopii dokumentów z wyjątkiem regulaminów uchwalonych na podstawie statutu, pokrywa członek spółdzielni wnioskujący o ich otrzymanie (art. 8[sup]1[/sup] ust. 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=169950]ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych[/link]). Spółdzielnia może odmówić wglądu do umów zawieranych z osobami trzecimi, jeżeli naruszałoby to prawa tych osób lub istnieje uzasadniona obawa, że członek wykorzysta informacje w celach sprzecznych z interesami spółdzielni i wyrządzi jej tym samym szkodę. Odmowa musi być na piśmie (art. 18 § 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=171204]prawa spółdzielczego[/link]).

Członek spółdzielni, któremu odmówiono wglądu do umów, może złożyć wniosek do sądu rejestrowego o zobowiązanie spółdzielni do udostępnienia tych umów.

Wniosek w tej sprawie należy złożyć w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia spółdzielcy pisemnej odmowy.

[srodtytul]Odmowy i wysokie koszty[/srodtytul]

Wysokie opłaty za ksero, składanie pisemnych wniosków czy przeglądanie papierów tylko w niektórych godzinach – to pomysły utrudniające życie spółdzielcom.

Spółdzielnie chcą nawet kilka złotych za jedną stronę formatu A4. W kalkulacji opłat umieszczają nie tylko koszty papieru i tonera, ale też wykorzystany czas swoich pracowników.

Tymczasem spółdzielnia nie ma prawa zarabiać na swoich członkach. Jeżeli pobiera opłaty, to musi wykazać, że rzeczywiście tyle kosztuje przygotowanie i skopiowanie danego dokumentu. Niektóre spółdzielnie nie pozwalają kserować dokumentów.

Kopalnią wiedzy dla spółdzielców może być strona internetowa spółdzielni. W praktyce bywają jednak z tym problemy.

[srodtytul]Co w Internecie [/srodtytul]

Art. 8[sup]1[/sup] ust. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych mówi bowiem, że statuty, regulaminy, uchwały, protokoły z obrad organów spółdzielni, protokoły z lustracji, i roczne sprawozdania finansowe powinny być udostępnione na stronie internetowej spółdzielni.

Problem w tym, że nie wszystkie je posiadają. Tymczasem przepisy nie zawierają regulacji nakładających na spółdzielnie mieszkaniowe wprost obowiązku posiadania strony internetowej.

Decyzje w tej sprawie podejmują zatem samodzielnie uprawnione organy statutowe każdej spółdzielni. Te, które je mają, nie zawsze zamieszczają wszystkie dokumenty, albo robią to z poślizgiem. Najlepiej więc samemu pofatygować się do spółdzielni.

[ramka][b]Można zajrzeć do:[/b]

>> odpisów statutu i regulaminów spółdzielni,

>> kopii uchwał organów spółdzielni,

>> kopii protokołów z: obrad organów spółdzielni, lustracji,

>> rocznych sprawozdań finansowych oraz

>> faktur i umów zawieranych przez spółdzielnię z osobami trzecimi.

[i][b]Podstawa prawna:[/b] art. 8[sup]1[/sup] [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=169950]ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych[/link].[/i][/ramka]

[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autorki

[mail=r.krupa@rp.pl]r.krupa@rp.pl[/mail][/i]

[ramka][srodtytul]Czytaj też:[/srodtytul]

[ul][li][link=http://www.rp.pl/artykul/397954_Dowiesz_sie__ile_zarzad_wydal_pieniedzy__.html][srodtytul]Dowiesz się, ile zarząd wydał pieniędzy[/srodtytul][/link][/li] [li][link=http://www.rp.pl/artykul/397953_Kiedy_lokator__kwestionuje_uchwale__.html][srodtytul]Kiedy lokator kwestionuje uchwałę[/srodtytul] [/link][/li][/ul][/ramka]

Każda spółdzielnia ma obowiązek udostępnić dokumenty, ale tylko te, które wymieniają przepisy spółdzielcze (patrz ramka poniżej). Można więc przyjść do jej siedziby i obejrzeć je, zrobić notatki lub niekiedy ksero. Część spółdzielni każe sobie za to płacić.

[srodtytul]Ksero za opłatą [/srodtytul]

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr