Trudno jednak wytyczyć granicę między najmem prywatnym a spełniającym kryteria działalności gospodarczej. Tym bardziej że jej definicja jest bardzo szeroka, a wymienione w niej warunki spełnia tak naprawdę każdy wynajmujący. Wystarczy, że najem jest prowadzony w sposób ciągły, zorganizowany i ma na celu zysk.
Kiedy tak jest? Gdy najem jest prowadzony na szeroką skalę – wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z 5 października 2010 r. (sygn. I SA/Bd 709/10). Chodziło o rozliczenie przychodów osoby, która miała 40 mieszkań i dziesięć lokali użytkowych.
Fiskus uznał, że wynajmowanie ich spełnia przesłanki działalności gospodarczej. Właściciel robi to bowiem w sposób zorganizowany i profesjonalny. Także sąd uznał, że przy tak znacznej liczbie wynajmowanych lokali działania podatnika nie mogą mieć przypadkowego i incydentalnego charakteru. Wymagają bowiem podejmowania szeregu zaplanowanych i przemyślanych czynności.
Ile można więc wynajmować mieszkań, aby fiskus zaakceptował ryczałtowe rozliczenie? Wybór sposobu opodatkowania należy do właściciela lokali – tak odpowiedziała katowicka izba skarbowa podatnikowi wynajmującemu 11 mieszkań (interpretacja z 29 kwietnia 2010 r., nr IBPBII/1/415-121/10/ASz).
Z kolei Izba Skarbowa w Warszawie podkreśliła, że liczba mieszkań nie wpływa na klasyfikację wynajmu jako działalności gospodarczej (interpretacja z 24 grudnia 2010 r., nr IPPB1/415-891/10-5/KS).