Matka zamartwiająca się długami dorosłego syna albo dorosłe dzieci zaskoczone olbrzymim kredytem rodziców. Takie sytuacje nie są wcale rzadkością. Nie są też powodem do zmartwień. Przynajmniej w większości przypadków. Zasada jest bowiem taka, że każdy sam odpowiada za długi, które zaciągnął. A to oznacza, że dzieci nie odpowiadają za długi rodziców, a rodzice za długi dzieci. Niestety od każdej reguły są wyjątki. Tak jest również w tym przypadku. Wiadomości, przynajmniej dla niektórych, nie są zatem dobre: w ściśle określonych przypadkach wchodzi w grę spłata cudzych zobowiązań.
Zaległy czynsz
Kiedy zatem można się obawiać cudzych długów? Choćby przy umowie najmu mieszkania. Jeśli rodzice zajmują lokal z pełnoletnimi dziećmi, za nieterminowe opłacanie czynszu odpowiadają solidarnie. Czyli jeśli rodzice przestają płacić czynsz, dzieci nie mogą być spokojne. Zastosowanie znajdą tu przepisy kodeksu cywilnego. Zgodnie z nimi za zapłatę czynszu i inne opłaty odpowiada najemca solidarnie ze wszystkimi pełnoletnimi osobami, które z nim mieszkają. Właściciel może się więc domagać zapłaty od każdej osoby. Trzeba jednak pamiętać, że od dzieci można żądać pieniędzy jedynie za okres, w którym faktycznie mieszkały. Jeśli np. studiują i przez część roku przebywają w akademiku, za ten okres odpowiadają tylko rodzice. Same jednak słowa nie wystarczą, dzieci będą musiały udowodnić, że w czasie, którego dotyczy zaległość, rzeczywiście nie mieszkały z rodzicami.
Poręczyciel ryzykuje
Kolejna sytuacja to poręczenie za kredyt lub pożyczkę. Jeśli rodzice zaciągają zobowiązanie i dziecko (lub dzieci) decydują się za nich poręczyć, mogą być pewne, że gdy rodzice przestaną spłacać, bank przyjdzie do nich. Tak samo, gdy rodzice poręczą np. wysoki kredyt dzieci. Groźne są też poręczenia udzielane np. znajomym, gdy majątek należy tylko do dzieci lub tylko do rodziców, a razem mieszkają.
Przykład
Z samotnym ojcem mieszka syn. Dom należy wyłącznie ?do ojca, który poręczył kredyt przyjacielowi. Ten jednak ?– jakiś czas temu – przestał ?go spłacać. Do domu ojca przyszedł komornik. Ponieważ syn nie ma żadnych udziałów ?w domu, komornik może zająć cały dom, bo jest on własnością poręczyciela (czyli ojca).
Spadek ?z niespodzianką
Odpowiedzialność za cudze zobowiązania wchodzi również w grę po przyjęciu spadku. Czyli gdy rodzice umierają i zostawiają dzieciom poza majątkiem również długi.