Biznes mocno nasiąka automatyzacją

Firmy, które chcą być konkurencyjne, muszą postawić na robotyzację i digitalizację procesów produkcyjno-sprzedażowych.

Aktualizacja: 01.09.2021 22:00 Publikacja: 20.06.2021 22:30

Robotyzacja jest już standardem w niektórych branżach. Przynosi oszczędności i zwiększa efektywność

Robotyzacja jest już standardem w niektórych branżach. Przynosi oszczędności i zwiększa efektywność

Foto: Gorodenkoff/AdobeStock

Rynek zautomatyzowanych technologii rośnie w tempie niemal 41 proc. rocznie i sięgnie 25,7 mld dolarów do 2027 r. Te prognozy wpisują się w wyniki badania przeprowadzonego przez Deloitte, które potwierdza rosnący popyt na automatyzację. 78 proc. respondentów badania już wdrożyło takie technologie, a 16 proc. planuje to zrobić w ciągu trzech kolejnych lat.

Na wielu poziomach

Zmiany technologiczne w firmach przebiegają na wielu poziomach. Dotyczą zarządzania zasobami, automatyzacji produkcji, cyfryzacji kanałów sprzedaży i relacji z klientami.

W każdej branży znajdziemy technologicznych liderów i outsiderów. W tej pierwszej grupie jest między innymi Amica. Prowadzona przez tę firmę transformacja cyfrowa jest częścią strategii przyjętej już w 2014 r. Planowane inwestycje dotyczą dalszej digitalizacji, w tym robotyzacji i automatyzacji części procesów w fabryce we Wronkach.

W sektorze przemysłowym pozytywnie wyróżnia się też producent urządzeń pomiarowych dla energetyki, Apator. Deklaruje, że nie spocznie na laurach. Chce jeszcze mocniej zwiększyć inwestycje w automatyzację kluczowych obszarów. W planach ma relokację jednego z głównych zakładów, poznańskiego Powogazu. Powstanie nowa, w pełni zautomatyzowana fabryka. Uruchomienie produkcji planowane jest na 2022 r.

Ponad 50 mln zł w ubiegłym roku zainwestowała w unowocześnienie swoich fabryk grupa Atlas, działająca na rynku chemii budowlanej. Na 2021 r. zapowiedziała kolejne inwestycje zarówno w obszarze infrastruktury produkcyjnej i robotyzacji, jak i w systemy informatyczne. Na automatyzację postawił Budimex, który bierze też udział w innowacyjnych projektach, między innymi nad samonaprawiającymi się drogami. Tempa nie zwalnia też Oknoplast, który jeszcze przed wybuchem pandemii zapowiedział, że zbuduje pod Krakowem zautomatyzowany kompleks produkcyjno-logistyczny o powierzchni kilkunastu tysięcy metrów kwadratowych. Z kolei w dystrybucji farmaceutyków mocno na automatyzację stawia Neuca, a w branży spożywczej Iglotex, który pod koniec 2020 r. uruchomił w Skórczu jeden z najnowocześniejszych w tej branży zakładów produkcji żywności mrożonej i chłodzonej w tej części Europy.

Natomiast w branży chemicznej w grupie prekursorów zmian technologicznych jest Ciech. W maju poinformował o zakończeniu prac budowlanych przy największej inwestycji w historii firmy – wartej około 600 mln zł, jednej z najnowocześniejszych w Europie, zautomatyzowanej warzelni soli, zlokalizowanej w niemieckim Stassfurcie. Zakład znajduje się w fazie wstępnego rozruchu, a osiągnięcie pełnych mocy produkcyjnych ma nastąpić pod koniec roku.

Pieniędzy na nowe technologie nie szczędzą też przedsiębiorstwa państwowe – zarówno te z tradycyjnych sektorów (surowce, paliwa, przemysł, energetyka), jak i usługowo-finansowe. W tej ostatniej grupie mamy m.in. PKO BP, Alior Bank czy PZU, które ruszyły z cyfryzacją swojego biznesu na długo przed wybuchem pandemii.

Duże pole do popisu w zakresie automatyzacji ma polska energetyka. Dostrzegły to takie firmy, jak Enea, Tauron czy Energa, które zwiększyły tempo cyfryzacji swoich biznesów. Podobnie jak PKN Orlen, automatyzujący procesy produkcyjne w zakładzie w Płocku oraz w innych fabrykach grupy.

Automatyzacja i robotyka odgrywają też znaczącą rolę w sektorze surowcowym. Tu prym wiedzie KGHM. Śmiało sięga po najnowsze rozwiązania z zakresu przemysłu 4.0, dla którego w spółce utworzono dedykowany program KGHM 4.0.

Nie ma odwrotu

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii podkreśla, że rozwój technologiczny to także rewolucja w procesach gospodarczych, modelach biznesowych, tworzenie wynalazków, a to wszystko sprzyja powstawaniu nowych zawodów. Resort podkreśla, że automatyzacja nie musi oznaczać likwidacji miejsca pracy, natomiast będzie skutkować ewolucją charakteru pracy w kierunku współpracy człowieka z maszyną. Eksperci z IDC spodziewają się, że w wyniku automatyzacji pracownicy będą koncentrować się na zadaniach o wyższej wartości, zostaną przekwalifikowani lub przeniesieni na inne stanowiska.

Biznes jest coraz mocniej zautomatyzowany, ale przestrzeń do wzrostu wydajności nadal jest duża – nie dotyczy tylko kluczowych linii produkcyjnych, ale też „pobocznych" obszarów biznesu. Dobrze obrazuje to badanie PwC, z którego wynika, że w kluczowych procesach finansowych, w tym w podatkach, aż 30–40 proc. czasu można zaoszczędzić dzięki automatyzacji.

Eksperci są zgodni co do tego, że najbliższe lata przyniosą dalszy rozwój zarówno tzw. dużej, jak i małej automatyzacji. Gartner prognozuje, że skumulowane wydatki na oprogramowanie do automatyzacji procesów stałych w samym tylko 2021 r. osiągną wartość 1,9 mld dolarów. Aż do 2024 r. tempo wzrostu systemów do automatyzacji ma być dwucyfrowe.

Popyt na nowatorskie rozwiązania technologiczne powinien iść w parze ze wzrostem innowacyjności naszego kraju. – W naszych europejskich warunkach to sektor przedsiębiorstw jest liderem w wydatkowaniu środków na badania i rozwój, odpowiadając za 66 proc. całkowitych nakładów. Tak przynajmniej było w 2019 roku. Dalej jest szkolnictwo wyższe (22 proc.), administracja krajowa (11 proc.) i sektor non profit (1 proc.) – wskazuje Michał Górecko, prezes firmy BPSC.

Najważniejsze firmy
Podatkowy krajobraz jest bardzo niejednorodny
Najważniejsze firmy
Strategiczne sektory dla regionów i całej gospodarki
Najważniejsze firmy
Czas zmian. Jak przekuć wyzwania w szanse?
Najważniejsze firmy
Gospodarka za dwie dekady. Które branże będą strategiczne?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Najważniejsze firmy
Inwestorzy odreagowują pandemię. Ci najwięksi chcą wydać miliardy
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne