Jak działa system monitorowania pojazdów GPS i jakie funkcjonalności oferuje?

Publikacja: 26.06.2021 09:22

Jak działa system monitorowania pojazdów GPS i jakie funkcjonalności oferuje?

Foto: moto.rp.pl

Każda firma, której model działania opiera się na transporcie i spedycji, powinna zainteresować się dedykowanymi systemami monitorowania pojazdów. Dlaczego? Dziś przedstawiamy Wam cztery największe zalety tych platform.

#1: System monitorowania pojazdów GPS pomoże Ci w zarządzaniu flotą

Jeśli w Twojej firmie znajduje się kilka lub kilkanaście pojazdów, to umiejętne zarządzanie nimi może być problematyczne. Czasy, kiedy za każdym razem trzeba było dzwonić do kierowcy, by ustalić, w jakim czasie doręczy on zamówienie, już dawno minęły.

Monitorowanie floty pojazdów, jakie oferuje na przykład firma NAVIFLEET, znacznie ułatwia ten proces: https://www.navifleet.pl/monitoring-pojazdow-gps/. Wystarczy zalogować się na swoje konto użytkownika i przeanalizować wszystkie dane, do których w danej chwili chcemy mieć dostęp.

Warto zainteresować się ofertą tych firm, które mają też swoją aplikację mobilną dostępną na Androida lub iOS. Żyjemy w erze Post-PC, gdzie coraz więcej czynności i zadań, za jakie odpowiadamy w pracy, możemy wykonać na naszym smartfonie. W tym także zarządzać flotą.

#2: Dedykowane oprogramowanie pomoże uniknąć sytuacji konfliktowych

Śledzenie pojazdów pozwala uniknąć ewentualnych sporów, gdyby okazało się, kierowca, który przewozi ładunek, próbował na karcie pracy podawać inne, zawyżone, godziny dostawy ładunku oraz kosztów jego doręczenia do klienta. Niestety, ale takie sytuacje wciąż się zdarzają.

Narzędzie, dzięki któremu możemy zapoznać się z całą przebytą trasą oraz raporty flotowe to skuteczny sposób, by przeanalizować drogę, jaką pokonał kierowca. W ten sam sposób można też poznać przyczyny opóźnienia dostaw. Nie zawsze wynikają one z winy kierowcy, więc w niektórych sytuacjach wgląd w historię trasy może też działać na jego korzyść.

Dla pracodawcy to także cenne informacje, które dają szybki dostęp do danych o przebytym dystansie, zużytym paliwie, a także raportów o miejscach postojów. To szereg ważnych informacji, które na pewno pomogą optymalizować pracę w firmie.

#3: Kontrola nad grafikiem dostaw

Ile kosztuje monitoring GPS samochodu? Można do tego podejść na wiele różnych sposobów. Harmonogram precyzyjnego zarządzania flotą na pewno będzie mieć dla naszej firmy wymierną wartość finansową. Zwiększy się liczba roboczogodzin, a czas, kiedy pojazdy będą stały bezczynne, zmniejszy się.

Warto docenić też możliwość ustanowienia powiadomień, które przypomną nam, że zbliża się czas przeglądu technicznego lub dzień, kiedy musimy opłacić polisę ubezpieczeniową. Patrząc na te wszystkie zalety, koszt zakupu dedykowanego oprogramowania wcale nie jest tak dużym wydatkiem. Ewentualny brak ważnego przeglądu i związane z tym problemy, na pewno będą kosztować o wiele więcej.

#4: Optymalizacja kosztów podatkowych

Użyczenie pracownikowi samochodu służbowego generuje obowiązek podatkowy. Wynika to z tego, że — w rozumieniu prawa — jest to dla tej osoby zysk. Reguluje to artykuł 12 Ustawy o podatku dochodowym.

Dobrze dobrany monitoring GPS umożliwia identyfikację pracownika dzięki modułowi RFID lub Bluetooth. Gdyby w naszej firmie pojawiła się kontrola skarbowa, pracodawca będzie w stanie wykazać, że umowa użyczenia pojazdu do celów prywatnych jest w pełni zgodna z prawem, tak samo, jak rozliczenie przejazdu prywatnego przez zatrudnionego w firmie kierowcę.

W ten sam sposób można też dochodzić ewentualnych roszczeń, gdyby po godzinach pracy kierowca uszkodził pojazd. Zgodnie z Kodeksem Pracy, za koszt naprawy zniszczonego mienia (do pełnej wysokości włącznie) odpowiada właśnie on.

Materiał Promocyjny

Każda firma, której model działania opiera się na transporcie i spedycji, powinna zainteresować się dedykowanymi systemami monitorowania pojazdów. Dlaczego? Dziś przedstawiamy Wam cztery największe zalety tych platform.

#1: System monitorowania pojazdów GPS pomoże Ci w zarządzaniu flotą

Pozostało 93% artykułu
Na drodze
Więcej nowych dróg przed końcem roku
Na drodze
Polska stoi w korkach. Miasta mają wciąż absurdalne pomysły
Na drodze
Specjalna, bezpieczna torebka Skody
Na drodze
Suzuki wprowadza aplikację „Moje Suzuki” na smartfony
Na drodze
Furgonetki Stellantis otrzymają wodorowy napęd
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił