Tadeusz Woźniak, kompozytor „Zegarmistrza światła”, nie żyje

Zmarł Tadeusz Woźniak (ur. 1947) , jedna z najbarwniejszych postaci polskiej muzyki poetyckiej z grona, które towarzyszyły wielu pokoleniom słuchaczy od przełomu lat 60 i 70. Wylansował również przeboje „Smak i zapach pomarańczy”, „To będzie syn”.

Publikacja: 08.07.2024 08:52

Tadeusz Woźniak

Tadeusz Woźniak

Foto: PAP/Sławomir Mielnik

Tadeusz Woźniak to jedna z barwniejszych postaci polskiej muzyki. „Zegarmistrzem światła„ (słowa: Bogdan Chorążuk, muzyka i wykonanie: Tadeusz Woźniak) wygrał w 1972 r. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu.

Tadeusz Woźniak nie żyje. „Zegarmistrz światła" jest znany wszystkim Polakom

Był na fali wznoszącej już od 1971 r., gdy Polskie Nagrania wydały jego debiutancką płytę - właśnie z „Zegarmistrzem”, muzyczną wizytówką artysty. Zjechał z tym swoim hymnem cały świat. Łączył wartości poetyckie z transowym bądź refleksyjnym, hipisowskim graniem. Słynął jako twórca ballad.

Chorążuk był początkującym poetą. Zachwycił Woźniaka, pisząc wiele wariantów tekstu do jednej melodii. Miał szuflady pełne wierszy. „Zegarmistrz" powstał następująco:

Czytaj więcej

„Zegarmistrz” już w Bibliotece Narodowej

— Napisałem dwie zwrotki i zaczęliśmy zastanawiać się z Heniem Wojciechowskim, świetnym aranżerem i kompozytorem, co z tym zrobić. W tym czasie stanowiliśmy jedną grupę z zespołem Alibabki. Henio całość zaaranżował z wielkim rozmachem. W tamtym czasie można było jeszcze to zrobić. Orkiestra z rozbudowaną sekcją instrumentów dętych nadała utworowi ostateczny patetyczny szlif. Nie można zapomnieć także o cudownie brzmiących Alibabkach. I chociaż mogłoby się wydawać, że panowie dokonali czegoś wielkiego, to nie wszyscy byli tym zachwyceni, chociaż utwór odniósł gigantyczny sukces — mówił Woźniak w jednym z wywiadów.

Ale jego kariera zaczęła się wcześniej, zaś wcześniej uczył się grać na skrzypcach w szkole muzycznej, zainteresował go balet i tańczył m.in. poloneza w Sali Kongresowej. Chodził też do technikum elektrycznego i tam zaczął grać na gitarze.

Jako Daniel Dan zadebiutował w 1966 w zespole Dzikusy, biorąc udział w I Radiowej Giełdzie Piosenki. Był wokalistą grupy Czterech z Markiem Brodowskim, Markiem Blizińskim i Andrzejem Turskim. W 1967 zadebiutował jako kompozytor, pisząc muzykę do wierszy Juliana Tuwima, Bolesława Leśmiana, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Po zwycięstwie z utworem „Hej, Hanno” razem z Czterech na Telewizyjnej Giełdzie Piosenki w 1967 otrzymał zaproszenie do udziału w 6. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Występował z zespołami: Dzikusy — to była jego pierwsza ważna grupa, z która zaśpiewał w radiu „Na dobre i złe", Niebiesko-Czarni (nie był członkiem tej formacji), Alibabki, koncertował z Czesławem Niemenem, z którym dał sto koncertów. Oprócz własnych kompozycji śpiewał piosenki Katarzyny Gärtner i Agnieszki Osieckiej. Osiecka napisała „Hej, Hanno”.

Tadeusz Woźniak komponował muzykę do wierszy Tuwima, Herberta, Chorążuka i Stachury. Piosenki te wykonywali między innymi: Michał Bajor, Bernard Ładysz, Andrzej Poniedzielski, Krystyna Prońko, Zbigniew Wodecki.

Tadeusz Woźniak, muzyka teatralna i filmowa

Jest również autorem muzyki do licznych filmów. W 2012 r. skomponował muzykę do przedwojennej ekranizacji „Pana Tadeusza" (w reż. Ryszarda Ordyńskiego), cyfrowo zrekonstruowanej z ocalałych fragmentów. Zaś „Zegarmistrz światła" w nowej aranżacji pojawił się w filmie „Twardowsky" w cyklu „Legendy polskie" w reż. Tomasza Bagińskiego.

Czytaj więcej

Tadeusz Woźniak: po odejściu Ewy boli mnie serce

Był związany z wieloma scenami dramatycznymi. W latach 1976–1979 pełnił funkcję kierownika muzycznego w teatrze w Wałbrzychu, a w latach 1988–1993 w bydgoskim Teatrze Polskim. Współpracował z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, Teatrem im. Węgierki w Białymstoku, Teatrem Polskim w Poznaniu, Teatrem im. Kochanowskiego w Opolu i Teatrem Rozmaitości w Warszawie.

Ma na koncie muzykę do kilkudziesięciu przedstawień, w tym do pamiętnego „Mistrza i Małgorzaty" Bułhakowa (w reż. Andrzeja Marii Marczewskiego), który otrzymał Złotą Maskę, „Wesela" Wyspiańskiego (w reż. Romana Kordzińskiego), „Odprawy posłów greckich" Kochanowskiego (w reż. Andrzeja Witkowskiego). Jest również autorem muzyki do popularnego widowiska „Lato Muminków" (adaptacja Andrzeja Marii Marczewskiego z tekstami Bogdana Chorążuka), które wystawiano z sukcesem w wielu teatrach kraju.

Tadeusz Woźniak to jedna z barwniejszych postaci polskiej muzyki. „Zegarmistrzem światła„ (słowa: Bogdan Chorążuk, muzyka i wykonanie: Tadeusz Woźniak) wygrał w 1972 r. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu.

Tadeusz Woźniak nie żyje. „Zegarmistrz światła" jest znany wszystkim Polakom

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Muzyka popularna
Zmarł John Mayall, mistrz Claptona, Fleetwooda, Greena
Muzyka popularna
Lenny Kravitz krzewił miłość w Łodzi. Wspaniały koncert w Atlas Arenie
Muzyka popularna
Brodka i powstanie warszawskie we współczesnych emocjach
Muzyka popularna
Weekendowe koncerty w Polsce. Wystąpią Lenny Kravitz, Scorpions i Europe
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Muzyka popularna
Nawet Iga Świątek musi mieć imienny bilet i dowód tożsamości na show Swift w Polsce