Sierpień pełen atrakcji

Na Festiwalu Chopin i jego Europa wystąpią artyści, na których występy bilety rozchodzą się błyskawicznie. Już trwa ich sprzedaż.

Publikacja: 02.06.2023 03:00

Sierpień pełen atrakcji

Foto: materiały prasowe

Pierwsze, elektryzujące publiczność nazwisko to Ivo Pogorelić. Tak dzieje się niezmiennie od ponad 40 lat, gdy na Konkursie Chopinowskim w 1980 r. nie został dopuszczony do finału. Ma wielbicieli i zagorzałych przeciwników, jedni i drudzy chcą go jednak słuchać.

Występ Ivo Pogorelicia zapowiada się szczególnie atrakcyjnie, gdyż z towarzyszeniem Kammerorchester Basel wykona on Koncert f-moll Chopina. Ten, w którym nie dane mu było zaprezentować się podczas konkursu.

Nazwisko drugie z chopinowską rywalizacją nie ma nic wspólnego. To Piotr Anderszewski, wielka indywidualność światowej pianistyki. Mieszka poza Polską, każdy jego recital to zaproszenie do niezwykłego muzycznego świata.

Nazwisko trzecie to triumfator ostatniego Konkursu Chopinowskiego Bruce Liu. Pojawi się w towarzystwie zwycięzcy z 1980 roku Dang Thai Sona. Z London Mozart Player pod dyrekcją Marka Mosia wykonają koncert Mozarta na dwa fortepiany

18. Festiwal Chopin i jego Europa odbędzie się między 19 sierpnia a 1 września. Dzień przed inauguracją zaplanowano koncert nadzwyczajny w bazylice św. Krzyża, gdzie zagra włoski skrzypek Fabio Biondi.

Fabio Biondi i zespół Europa Galante to stali goście festiwalu. Teraz przygotowują koncertowe wykonanie kolejnej opery Moniuszki, „Parii”. W międzynarodowej obsadzie solistów nie zabraknie kolejnego ulubieńca warszawskiej publiczności, brazylijskiego tenora Matheusa Pompeu.

Każdy z ponad 20 koncertów przyniesie możliwość posłuchania znakomitych artystów. Z recitalami pieśniarskimi przyjadą: legendarna Anne Sofie von Otter i podążający śladami sławnego ojca Julian Prégardien. Obecność zgłaszają inni laureaci Konkursów Chopinowskich: Lukas Geniušas, Kate Liu i Eric Lu oraz Aleksander Gadijew. Będą pianiści specjalizujący się w grze na instrumentach historycznych. W wieczorach muzyki kameralnej usłyszymy m.in. Alene Baeevą, Wadima Chołodenkę i znakomity Apollon Musagète Quartett.

Szczególnym wydarzeniem będzie występ legendarnego zespołu muzyki dawnej Collegium Vocale Gent ze swym szefem Philippe Herreweghe. Zaprezentuje on utwory różnych kompozytorów inspirowane poezją Petrarki.

Bilety są do nabycia w Muzeum Chopina i na stronie bilety.nifc.pl. Szczegółowy program: festiwal.nifc.pl/pl/2023/kalendarium.

Muzyka klasyczna
Opera o molestowaniu chłopca przebojem Nowego Jorku
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Muzyka klasyczna
W Weronie zaśpiewają Polacy i Anna Netrebko, bo Włosi ją uwielbiają
Muzyka klasyczna
Wielkanocny Festiwal Beethovenowski potrzebuje Pendereckiego
Muzyka klasyczna
Krystian Lada w belgijskim teatrze La Monnaie. Polski artysta rozlicza Europę
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Muzyka klasyczna
„Chopin i jego Europa”. Festiwal jeszcze ciekawszy niż zwykle