Mbappe zapisuje się w historii mundiali

Kylian Mbappe nie cieszył się w niedzielę ze zdobycia drugiego w karierze mistrzostwa świata, ale mimo to zapisał się w historii mundialu swoimi osiągnięciami w Katarze.

Publikacja: 18.12.2022 21:16

Kylian Mbappe

Kylian Mbappe zdobył trzy gole w finale mundialu, w którym Argentyna wygrała z Francją w rzutach karnych 4:2, po remisie 3:3 po 120 minutach gry.

Mbappe od niedzieli jest drugim w historii mistrzostw świata piłkarzem, który zdobył hattricka w finale mundialu - przed Francuzem udało się to tylko Geoffowi Hurstowi, który w 1966 roku trafił trzy razy do bramki Niemiec w wygranym przez Anglię finale mistrzostw świata na Wyspach.

Mbappe został też najmłodszym w historii mundiali piłkarzem, który przekroczył próg 10 bramek strzelonych na mistrzostwach świata. Golem numer 10 na mundialu było dla Mbappe pierwsze trafienie w meczu z Argentyną - tym samym Francuz przekroczył barierę 10 goli na mistrzostwach świata w wieku 23 lat i 363 dni. Słynny Gerd Müller zrobił to mając 24 lata i 226 dni.

Mbappe został też pierwszym od 2002 roku piłkarzem, który na jednym mundialu strzelił osiem goli. Poprzednio sztuka ta udała się słynnemu Ronaldo z Brazylii.

2 / 3
Mundial 2022
Influencer świętował na murawie po zwycięstwie Argentyny. FIFA prowadzi dochodzenie