Beatlesi na iTunes

W końcu udało się rozwiązać patową sytuację dotyczącą praw utworów grupy. Apple rozpoczyna w swoim internetowym sklepie muzycznym iTunes sprzedaż piosenek Beatlesów.

Aktualizacja: 18.11.2010 15:15 Publikacja: 17.11.2010 10:02

Beatlesi na iTunes

Foto: Bloomberg

Od wczoraj poprzez iTunes można nabyć wszystkie 13 albumów jednej z najpopularniejszych grup wszechczasów. Pojedynczy utwór kosztuje 1,29 dol., a cała kolekcja 149 dol.

Brak muzyki Beatlesów w asortymencie internetowego sklepu należącego do imperium Steva Jobsa, było chyba największą luką w ofercie iTunes. Dystrybucja była dotychczas niemożliwa ze wzgelu na zawiły podział praw do tantiem z tytułu sprzedaży muzyki grupy.

Struktura własności praw do piosenek Beatlesów jest niezwykle skomplikowana. Część praw należy do żyjących członków zespołu Paula McCatneya i Ringo Starra, część jest w rękach Yoko Ono, żony nieżyjącego Johna Lenona i wdowy po Geaoreu Harrisonie, Olivii Harrison. Wytwórnie EMI i Sony również partycypują w zyskach z tytułu praw do piosenek zespołu. Ponadto cześć udziałów w zyskach kupił kiedyś nieżyjący od ponad roku Michael Jackson.

- Kwestia praw do muzyki Beatlesów to jeden najbardziej skomplikowanych przypadków w całej historii przemysłu muzycznego – powiedział Aram Sinnreich, profesor na Rutgers University.

- Pieniądze pochodzące z tantiem najbardziej przydadzą się EMI i jej właścicielowi, firmie Capital Partners, która zmaga się ze spłatą długu wobec Citigroup. Bank udzielił trzy lata temu spółce kredytu na przejęcie EMI – wyjaśnia Sinnreich.

Według profesora przychód ze sprzedaży piosenek Beatlesów przez iTunes bez większego problemu przekroczy poziom 100 mln dol.

Sprzedaż muzyki brytyjskiego zespołu w postaci tradycyjnych fizycznych nośników pomimo podboju rynku przez formaty cyfrowe utrzymywała się na bardzo wysokim poziomie. Według Nielsen SoundScan w ciągu ostatnich dziesięciu lat sprzedano 30 mln płyt Beatlesów.

Informacje dotyczące sprzedaży wszelkich nośników z muzyką Beatlesów, a więc płyt winylowych, kaset magnetofonowych czy płyt CD są rozbieżne. Nielsen SoundScan doliczył się 600 mln sprzedanych kopii, ale według szacunków wytwórni EMI i Sony liczba ta sięga jednego miliarda.

-Apple liczy na ożywienie sprzedaży, która ostatnio nieco spadła ze względu na obniżenie wydatków konsumpcyjnych przez konsumentów, głównie w grupie wiekowej 35 lat i więcej. Pytanie tylko, czy ludzie, którzy już posiadają muzykę Beatlesów w formie analogowej, będą skłonni zapłacić za ściągnięcie jej z iTunes w formacie cyfrowym – powiedział Russ Crupnick, analityk z NPD Group.

-Podejrzewam, że sporo ludzi posiadających płyty Beatlesów zgrało je sobie na dyski komputerowe w postaci plików mp3. Zobaczymy czy ten krok okaże się takim samym strzałem w dziesiątkę jak zeszłoroczne wypuszczenie na rynek utworów Michaela Jacksona przez Sony. Być może iTunes spóźniło się na pociąg zwany „krocie od The Beatles” – dodaje Crupnick.

W zeszłym roku Michael Jackson, był najlepiej sprzedającym się artystą. Lawinowa sprzedaż jego płyt zapoczątkowaną została przez nagłą i kontrowersyjną śmierć piosenkarza.

-Aż do teraz muzyka Beatlesów była najczęściej rozprowadzana w sieci za pomocą nielegalnej dystrybucji programami do wymiany plikami typu peer-to-peer. Dotychczas jedyną legalnym sposobem nabycia muzyki zespołu były fizyczne nośniki. Oczywiście w sieci kwitła wymiana nieautoryzowanymi plikami z piosenkami brytyjskiej grupy – powiedział Eric Garland , prezes BigChampagne, firmy zajmującej się badaniem legalnej i nielegalnej dystrybucji mediów w intern ecie.

Otwarty w 2003 roku iTunes Store jest sklepem internetowym utworzonym przez Apple, przedającym pliki dostępne przez aplikację iTunes. Można tam nabyć utwory myzyczne, wideoklipy, programy telewizyjne, filmy, gry wideo oraz wiele innych aplikacji. Sprzedaż sklepu stanowi ponad 80 proc. światowej dystrybucji muzyki w internecie.

Od wczoraj poprzez iTunes można nabyć wszystkie 13 albumów jednej z najpopularniejszych grup wszechczasów. Pojedynczy utwór kosztuje 1,29 dol., a cała kolekcja 149 dol.

Brak muzyki Beatlesów w asortymencie internetowego sklepu należącego do imperium Steva Jobsa, było chyba największą luką w ofercie iTunes. Dystrybucja była dotychczas niemożliwa ze wzgelu na zawiły podział praw do tantiem z tytułu sprzedaży muzyki grupy.

Pozostało jeszcze 88% artykułu
Media
Polski film coraz droższy. Znany producent ma na to sposób
Media
„Rzeczpospolita Nauka” – nowy kwartalnik o odkryciach, badaniach i teoriach naukowych
Media
Nowy pomysł Trumpa: obrona Hollywood. Pomóc mają 100-proc. cła na obce filmy
Media
Irlandia nakłada ogromną karę na TikToka. Platforma zaprzecza, by przekazywała rządowi dane
Media
TikTok będzie miał nowe centrum danych w Europie. Wiadomo, w jakim kraju