Nie odbyło się zwołane na czwartek 19 stycznia na godz. 11.00 posiedzenie sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii. Posłowie mieli zająć się rządowym projektem ustawy – Prawo komunikacji elektronicznej. Komisję odwołano w środę po południu, a w czwartek wyznaczono nową datę posiedzenia: wtorek 24 stycznia. Prośba o zmianę miała przyjść ze strony rządowej, która – wg nieoficjalnych informacji – pracuje nad poprawkami.
To już kolejny raz, gdy data posiedzenia poświęconego PKE się zmienia. Za pierwszym razem zwołano je na 11 stycznia i odwołano, gdy pojawiła się w Sejmie propozycja, aby zamiast Komisji Cyfryzacji przekazać prace nad ustawą Komisji Kultury i Środków Przekazu. Posłowie odrzucili tę propozycję w głosowaniu następnego dnia.
PKE jest spóźnione dwa lata, a w wersji zaproponowanej przez rząd budzi kontrowersje wśród przedsiębiorców i ekspertów.
Niemal codziennie reprezentujące operatorów płatnych telewizji i telekomy organizacje publikują materiały czy opinie krytykujące projektowane zapisy i broniące status quo.
Najgłośniejszą sprawą jest tzw. lex pilot, czyli zmiany do ustawy o Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Zmienić ma się lista kanałów obowiązkowo dystrybuowanych w sieciach kablowych i na platformach satelitarnych (tzw. zasada must carry, must offer), uprzywilejowując programy nadawcy publicznego. Dodatkowym ważnym dla platform elementem jest proponowany obowiązek umożliwiania wyboru kanałów w modelu a la carte.