Jak poinformowała Magdalena Gaj, wiceminister infrastruktury, projekt ustawy regulującej tę wdrażaną teraz w Polsce usługę przyjął już Komitet Stały Rady Ministrów. – Po rozpatrzeniu projektu przez Radę Ministrów zostanie on skierowany do prac parlamentarnych – uważa wiceminister. Według niej rząd może rozpatrzyć projekt za ok. dwa tygodnie.
Z dokumentu wynika, że analogowa telewizja naziemna (czyli ta, jaką dziś można oglądać za darmo bez dekodera, z tradycyjnej anteny) zostanie w Polsce zastąpiona całkowicie przez cyfrową z końcem lipca 2013 r.
Dziś w naziemnej telewizji cyfrowej możemy już oglądać dwa pakiety cyfrowych kanałów (łącznie może być na nich nadawane 15 stacji, nie wszystkie jeszcze działają) uruchamiane stopniowo na kolejnych obszarach niezależnie od siebie.
W kilku województwach nadawane są kanały TVP, a jako odrębny pakiet TVN, Polsat, TV Puls, TV4 i TVN 7. Trwają też prace nad – opóźniającym się z powodów proceduralnych – startem trzeciego pakietu siedmiu stacji, którego zasięg obejmowałby od razu prawie cały kraj. Pojawią się na nim cztery zupełnie nowe stacje wybrane przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji w ogłoszonym w Monitorze Polskim konkursie oraz – przejściowo (do 31 lipca 2013 r.) – TVP 1, TVP 2 i TVP Info. Potem TVP przeniesie TVP 1, TVP 2 i TVP Info do swojego pakietu stacji, czyli w praktyce straci trzy miejsca na kanały, a KRRiT rozpisze kolejny konkurs na ich zagospodarowanie.
TVP chciała docelowo mieć w naziemnej telewizji cyfrowej dziesięć miejsc na nadawanie swoich stacji, a potem przejść na nadawanie części z nich w wysokiej rozdzielczości.