Effie to konkurs, w którym branża reklamowa co roku nagradza najlepsze kampanie reklamowe. W przeciwieństwie do wielu innych konkursów w tym podstawowym kryterium nie jest jednak kreacja, czyli pomysł na promocję i jego wykonanie, ale to, jak kampania przełożyła się na zakładane przez reklamodawcę wyniki. W tym roku jury Effie nie przyznało żadnej kampanii najwyższego wyróżnienia, czyli grand prix i tylko trzy kampanie nagrodziło złotem. Autorzy wprowadzającej na rynek tygodnik „Uważam Rze" kampanii: agencja Publicis i dom mediowy Mindshare oraz wydawca tygodnika - Presspublica - dostali złoto w kategorii launch. Podczas gdy średnią sprzedaż sześciu pierwszych numerów „Uważam Rze" zakładano na poziomie 50 tys., osiągnięty wynik sięgnął 123,5 tys. egz., co oznaczało przekroczenie zakładanego celu ponad dwukrotnie. - Marka, o której mowa, nie tylko zaistniała, ale obejmując pozycję lidera dokonała absolutnej rewolucji w swojej kategorii. Uważam, że to co szczególnie cenne i pozostające poza wszelką kontrowersją to fakt, że udało się pozyskać dla kategorii nowych konsumentów, czyli nakłonić znaczącą grupę Polaków do regularnej lektury – uzasadniała przyznanie nagrody Agnieszka Kwaśniewska, partner zarządzająca Saatchi & Saatchi Think Tank.
Kolejne laury dla Aliora
Pozostałe dwie złote nagrody przyznano kampaniom długoterminowym: agencja Red8 Advertising i dom mediowy PHD Media Direction oraz Carlsberg Polska dostały statuetkę za kampanię „Najlepsza nagroda po robocie" piwa Harnaś, a agencje PZL i dom mediowy Maxus oraz Alior Bank nagrodzono złotem za kampanię „Alior Bank. Wyższa kultura bankowości".
Jednym z celów banku było m.in. osiągnięcie 1 mln aktywnych klientów na koniec 2012 roku (750 tys. na koniec 2011 r.), a udało mu się osiągnąć milion już na koniec 2011 roku. Lepiej od planów wypadł też zysk netto firmy – zakładano 100 mln zł w 2011 roku, a osiągnięto: 152 mln zł. - W 2009 odebrali Grand Prix Effie za launch marki. A w 2011 należą im się wyrazy szacunku za konsekwencję i udowodnienie, że można wyznaczać trendy przez kilka lat z rzędu. A także za poruszenie kategorii i stałe dbanie o to, żeby nie była zbyt ociężała – uzasadniał przyznanie nagrody Maciej Szczechura z zarządu Getin Noble Bank.
Złoto dla „Harnasia"
Z kolei celem kolejnego tegorocznego złotego medalisty – producenta piwa Harnaś – było zwiększenie udziałów ilościowych w rynku i zmniejszenie dystansu jaki dzielił piwo Harnaś (z udziałami w 2008 r. na poziomie 3,2 proc.) do konkurencyjnego czyli piwa Żubr z udziałami na poziomie 12, proc. oraz piwa Tatra z udziałami na poziomie 8,2 proc. W efekcie podjętych działań piwo Harnaś pod koniec 2011r. zostało piwem nr 4 w Polsce, z udziałami ilościowymi w rynku na poziomie 6,2 proc. (wzrost o 91 proc. w stosunku do 2008r.). Także wizerunek jakości piwa znacznie się poprawił osiągając poziom wskaźnika „piwo dobrej jakości" na poziomie 15 proc. (ponad dwa razy więcej niż w 2008 roku). Przewodnicząca grupy jurorskiej, Agnieszka Kwaśniewska, partner zarządzający Saatchi & Saatchi Think Tank uzasadniała przyznaną nagrodę tak: - Po pierwsze: za odwagę... Mówi się, że nie warto kopać się z koniem... no a co dopiero z Żubrem? Po drugie: za namalowanie komunikacją marketingową wyrazistego świata marki, który od lat angażuje, mimo tego, że odwołuje się do skądinąd oczywistego spostrzeżenia na temat używania kategorii. Po trzecie: za spójność i konsekwencję w kreowaniu tego świata we wszystkich elementach opowieść – wyliczała.
Przyznano tez 25 srebrnych i 15 brązowych nagród.