Zdaniem hotelarzy IGHP stawia autorzy nowych tabel nie udowodnili zasadności nowych stawek i nie uwzględnili kryteriów określania wysokości stawek wynagrodzeń autorskich wymienionych w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych. - W zgodnej opinii przedsiębiorców hotelowych i restauratorów stawki, które znalazły się w nowej tabeli, oznaczają dla hoteli minimum trzykrotny wzrost kosztów z tytułu użytkowania praw autorskich i pokrewnych. Zasady i kryteria, według których zostały one ustalone, są nieznane samorządom gospodarczym i hotelom, budzą także szereg wątpliwości. Żadna z organizacji nie konsultowała, ani negocjowała ich z hotelarzami – podaje IGHP.
Nowe tabele mają wejść w życie w dwa tygodnie od poinformowania o nich wszystkie strony zaangażowane w zmiany. Do tego czasu można się od decyzji KPA odwołać. - Jesteśmy jako Izba zdecydowani na wystąpienie z wnioskiem do Sadu Rejonowego w Poznaniu o unieważnienie zatwierdzonej przez skład orzekający Komisji Prawa Autorskiego tabeli stawek wynagrodzeń - mówi "Rz" Krzysztof Wojtkiewicz, sekretarz generalny IGHP.
Zdaniem Izby, "wnioskodawcy w żaden sposób nie wykazali, że korzystanie z utworów w jakikolwiek sposób przekłada się na zwiększenie wpływów z działalności hotelarskiej". - W ocenie IGHP nie do zaakceptowania jest teza stwierdzająca arbitralnie, iż istnienie w pokojach hotelowych odbiorników służących do odbioru programów telewizyjnych, czy radiowych przekłada się w sposób bezpośredni na wpływy hotelu – podaje IGHP w oficjalnym stanowisku.
Po kilku latach debaty nad problemem i prac nad zmianami w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych, organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi reprezentujące twórców (OZZ), porozumiały się w końcu w tej kwestii i będą wystawiały firmom wspólne rachunki. Zmieniono też stawki w tabelach, w oparciu o które obliczane są tantiemy. Wcześniej były one uśredniane dla wszystkich obiektów i pobierało je aż dziesięć organizacji OZZ.
Nowe stawki są podane dla 11 kategorii lokali w przypadku tantiem za muzykę oraz czterech - w przypadku wideo. Są też różne w zależności od wielkości miejscowości (tu przepisy przewidują pięć progów: miejscowości do 10 tys. mieszkańców, od 10 tys. do 20 tys., od 20 do 100 tys. powyżej 100 tys. mieszkańców oraz kilka największych metropolii i aglomeracji, gdzie stawki będą najwyższe (to np. Warszawa, Kraków, Trójmiasto, Aglomeracja Śląska i Poznań).